‚Maďarsko se vždy brání,‘ řekl Orbán. Výroky svého spolupracovníka o nekladení odporu označil za chybu
Maďarsko se vždy brání proti agresorovi, činilo tak v minulosti a udělá to i v současnosti a budoucnu, prohlásil v pátek v pravidelném rozhlasovém vystoupení maďarský premiér Viktor Orbán podle agentury MTI. Jako chybu šéf vlády odmítl nejednoznačná vyjádření ohledně obrany země před Ruskem svého blízkého spolupracovníka a jmenovce Balázse Orbána.
Premiérův poradce dal ve středu najevo, že po lekci z potlačeného povstání z roku 1956 by Maďarsko v případě ruské invaze patrně nekladlo odpor, jak už třetím rokem činí Ukrajina.
„Maďarsko se vždy brání. Jak se bránilo v minulosti, tak by tak učinilo i dnes a bude tak činit i v budoucnu, všemi možnými prostředky, přesně tak, jak to všem Maďarům nařizuje ústava,“ řekl Orbán veřejnoprávní stanici Kossuth Radio v odpovědi na otázku, zda výroky Balázse Orbána naznačovaly, že Maďarsko se bránit nebude.
Orbánův poradce: Ruské invazi by se Maďarsko asi nebránilo. Co udělal Zelenskyj, je neodpovědné
Číst článek
„Tentokrát můj politický ředitel mluvil nejednoznačně, což v daném kontextu byla chyba, protože naše společnost je založena na revoluci z roku 1956. Z té vyrostla. A kdyby nebylo hrdinů roku 1956, nebyla by ani naše politická komunita,“ řekl premiér.
Zdůraznil, že nepochybuje o politických názorech žádného vysoce postaveného politika vládní strany a je si jistý, že Balázs Orbán by za svou vlast bojoval, kdyby dějiny vzaly takový obrat, že by to bylo třeba.
Současně prohlásil, že „posvátné události a hrdinové roku 1956“ by měly zůstat mimo nynější debatu mezi stoupenci a odpůrci války.
‚Jak může být země roku 1956 tak přítulná k Putinovu Rusku?‘ ptá se americký velvyslanec v Maďarsku
Číst článek
„Nechci, aby válka mezi Ukrajinou a Ruskem vrhala stín na vzpomínky na bojovníky za svobodu z roku 1956, kterým patří naše vděčnost, jeho čest bychom měli udržovat při životě,“ řekl premiér.
Lekce z roku 1956
Balázs Orbán z vládnoucí strany Fidesz, který není s premiérem příbuzný, ve středu uvedl, že kdyby se Maďarsku stalo totéž co Ukrajině, přepadené v únoru 2022 Ruskem, nepustilo by se do boje proti agresorovi. Podle Balázse Orbána to souvisí s lekcí z roku 1956, kdy tehdejší sovětská armáda v Maďarsku krvavě potlačila povstání proti sovětské diktatuře a okupaci.
Podle oficiálních statistik přišlo o život asi dva tisíce sedm set lidí, skoro dvacet tisíc dalších utrpělo zranění. Více jak sto sedmdesát tisíc lidí z Maďarska emigrovalo. Imre Nagy, jeden z nejvýraznějších symbolů revoluce, skončil na popravišti.
Maďarsko zjednodušilo vstup Rusům a Bělorusům. Zbytek Evropské unie se bojí ‚skuliny pro špiony‘
Číst článek
Podle Orbánova poradce se maďarské vedení poučilo, že s „cennými životy Maďarů je třeba zacházet velmi opatrně“, napsala agentura APA. „Pravděpodobně bychom neudělali to, co před dvěma a půl lety udělal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, protože je to neodpovědné,“ citoval Balázse Orbána server Politico.
„Samozřejmě přivedl svoji zemi do obranné války, všichni tito lidé zemřeli, všechno toto území bylo ztraceno – je to jejich právo, je to jejich suverénní rozhodnutí... Ale pokud by se zeptali (Ukrajinci) nás, nedoporučovali bychom to,“ řekl také poradce maďarského premiéra.
Politická chyba roku
Orbán se rozhádal už i s Varšavou. Babiš ho ale dál slepě následuje
Číst článek
Podle nejvýraznější postavy maďarské opozice Pétera Magyara svými výroky Balázs Orbán urazil tisíce bojovníků za svobodu, kteří na rozdíl od něho byli připraveni položit život za svobodu a nezávislost své vlasti.
Magyar vyzval premiérova poradce, aby ještě před 23. říjnem, kdy si Maďarsko připomíná výročí začátku povstání z roku 1956, rezignoval na veřejné funkce.
Politolog Gábor Török ve svém příspěvku na facebooku hovořil o „největší politické chybě roku“. Podle APA připomněl, že výroky premiérova spolupracovníka jsou v rozporu s oficiální „bojovnou rétorikou“ vlády, která často mluví o „ovládnutí Bruselu“ nebo „boji za suverenitu“.