Máme mzdy jak zametači ulic, říkají mladí lékaři v Maďarsku. A chystají výpovědi

Maďarsko čeká náročný příští rok. Hned na začátku bude muset vláda vyřešit problém mladých lékařů, kteří ještě nemají atestaci, berou velmi nízké mzdy a vyhrožují proto, že dají výpověď. Situace se velmi podobá té, se kterou má z loňska zkušenost i Česká republika. Maďarská vláda se snaží, aby problém nedospěl do takových rozměrů jako na Slovensku, kde lékaři skutečně nepřišli do práce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnictví. Ilustrační foto.

Zdravotnictví. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Protest mladých lékařů je v závěrečné přípravné fázi. Výpovědi už lékaři dali do advokátské úschovny. Prezident asociace rezidentů, jak se v Maďarsku říká lékařům bez atestace, Magor Papp uvedl, že v úschově je asi 2,5 tisíc výpovědí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo v Budapešti Gregor Martin Papucsek ve Světě o jedné

Mladí neatestovaní lékaři mají platy kolem 80 až 90 tisíc forintů, což je zhruba 8 až 9 tisíc korun. Často to přirovnávají k platům zametačů ulic. Rádi by přitom dosáhli na platy v první fázi kolem 100 tisíc forintů a později na trojnásobek minimální mzdy. Starší lékaři pak říkají, že kdyby měli čistý plat 300 tisíc forintů, ani oni by do zahraničí nešli.

O možném masovém odchodu lékařů se mluví už půl roku. Vláda sice nebyla nečinná, ale její návrh neměl velký úspěch. Vymyslela, že dá mladým lékařům stipendium 100 tisíc forintů měsíčně, pokud podepíší prohlášení, že následujících deset let lékař Maďarsko neopustí. Dokument podepsala ani ne stovka lékařů. Vládní návrh tak skončil fiaskem.

Vláda ale tvrdí, že peníze pro doktory nemá. Premiér Viktor Orbán proto včera přikázal ministrům zdravotnictví a spravedlnosti, aby vypracovali akční plán pro případ totálního nedostatku lékařů. Zřejmě půjde o sloučení nemocnic nebo akutních služeb, úsporný chod nemocnic nebo rušení plánovaných operací.

Lékaři mezitím požádali Orbána, aby se situací ve zdravotnictví zabýval přímo on a aby ve státním rozpočtu finanční rezervu našel.

Gregor Martin Papucsek, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme