Mezi oběťmi ruské agrese jsou i tisíce dětí. ‚Na rozdíl od dospělých stres neodkládají,‘ říká psycholožka

Podle nejnovějších údajů OSN zahynulo za tři roky války na Ukrajině víc než 12 tisíc civilistů a téměř třicet tisíc bylo zraněno. Mezi oběťmi ruské agrese je i několik tisíc mrtvých nebo zraněných dětí a teenagerů. Jak děti prožívají válečné dětství, to uslyšíte přímo od nich v úterním dílu reportážního seriálu věnovaného třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Seriál Kyjev/Slovjansk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi oběťmi ruské agrese je i několik tisíc mrtvých nebo zraněných dětí a teenagerů

Mezi oběťmi ruské agrese je i několik tisíc mrtvých nebo zraněných dětí a teenagerů | Foto: Volodymyr Tarasov | Zdroj: Reuters

S rodinou pekaře a pastora Olega Tkačenka jsem se spojil po jednom z prvních velkých útoků na město Pokrovsk v Doněcké oblasti. Olegův osmiletý syn Dáňa mi popsal, jak přiletěly rakety.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Martina Dorazína

Dáňa jako malý expert na ruské zbraně byl skálopevně přesvědčený, že šlo o rakety S-300, které zasáhly vedlejší vchod do jejich domu a exploze jim v bytě vyrazila okna. Jeho třináctiletá sestra Saša situaci popsala s dívčí pečlivostí.

Klidně jsme seděli na pohovce v našem novém bytě. Pak jsme uslyšeli ránu, která se rozlehla nejenom po celém čtvrti, ale po celém městě. Roztřásla jsem se. Kamarád Sláva mě uklidňoval a odvedl mě do chodbičky,“ popsala Saša.

Potom přiběhli rodiče a táta vydal povel: ‚Rychle se sbalte!‘ Oblékli jsme se a posbírali všechno, co jsme považovali za cenné. Viděla jsem, že úplně všechna okna jsou rozbitá,“ uvedla dívka.

3:45

Začátek války očima Ukrajinců: strach o příbuzné, všude střelba, zmatek a město zahalené dýmem

Číst článek

Dál převzal štafetu reportování zase Dáňa, který byl také v šoku. Nebyl si ale jistý, jestli neslyšel taky děla, granáty nebo protitankové střely. Děti potom popsaly, jak seběhly ze šestého patra po schodech, protože výtahem to bylo nebezpečné – mohly by v něm uvíznout.

Máma Saši, Dáni a dvouleté Lízy Žeňa si vzpomněla, jak uviděla záblesk a pak po bytě letěly závěsy. „Raketa naštěstí dům zasáhla z druhé strany, ale síla to byla,“ říká Žeňa Tkačenková. Dáňa potom viděl, jak přijela policie a stavebníci, čímž měl na mysli záchranáře.

Žeňa dodává, že po Pokrovsku bylo nebezpečné se i pohybovat. Jeli v autě s Olegem a kolem nich za bílého dne výbuchy, dým a požáry. S malými dětmi už nebylo únosné v Pokrovsku dále přebývat. Oleg Tkačenko se s rodinou i pekárnou za pomoci českých organizací Koridor UA a Team4Ukraine přestěhoval do Slovjansku. Tam je situace o něco bezpečnější, ale i tak děti každý den slyší výbuchy, byť poměrně vzdálené.

Dětské válečné trauma

Trump telefonoval se Zelenským. Ukrajinský prezident v něm poděkoval za zájem o dosažení míru

Číst článek

„Plus je v tom, že dětská psychika je dostatečně pružná. Dospělí to prožívají hůř, zatímco děti to přenášejí na hru a přehrávají si ty situace s pomocí hraček, jako jsou vojáčci, na pískovišti, prací s hlínou nebo plastelínou. Dítě se snaží samo sobě pomoci a vymanit se z toho stresového stavu, dokonce aniž by to tušilo,“ uvedla o dětském válečném traumatu dětská psycholožka Liljana.

Rodiče by dětem neměli bránit, aby si hrály s vojáčky nebo na vojáky. „Maminky si stěžují, že jejich chlapci si za války hrají s vojáčky a zbraněmi na válku. Ve skutečnosti je to velmi dobře. Děti to prožívají a stres neodkládají,“ vysvětlila Liljana.

Oni prociťují svůj strach a hned jej ventilují například malováním. Kreslí to, co prožily a čeho se bojí. Na rozdíl od dospělých, kteří svá traumata drží uvnitř a nabalují je na sebe jako sněhovou kouli. Potom u nich vznikají různé psychické poruchy,“ dodala dětská psycholožka.

Psychologové proto radí pracovat zároveň s dětmi i s jejich rodiči.

SERIÁL ČESKÉHO ROZHLASU V KŮŽI VÁLEČNÉHO ZPRAVODAJE

Český rozhlas přináší pořad V kůži válečného zpravodaje, který vás přenese na frontovou linii. Poslechněte si svědectví válečných zpravodajů Martina Dorazína, Darji Stomatové a Vojtěcha Boháče.

Všechny vydané díly seriálu NALEZNETE ZDE.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme