Posun na frontě? ,Boje jsou intenzivní, ale v zimě neuvidíme zásadní operaci,‘ říká expert Smetana
Na vlajce Unie je 27 hvězd, snad brzy přibude 28, prohlásil Volodymyr Zelenskyj na tiskové konferenci. Oznámil také, že Ukrajince čeká další mobilizace, armáda navrhuje povolat až půl milionu lidí. „Číslo 450 tisíc až 500 tisíc vojáků je v zásadě ideál, který si představuje armáda z pohledu vojenské strategie,“ říká pro Radiožurnál Michal Smetana, bezpečnostní analytik z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
Jak překvapivé podle vás bylo to oznámení Zelenského o další mobilizaci?
Zas tak překvapivé nebylo. Je to jedna z věcí, která aktuálně trápí ukrajinskou armádu a generál Valerij Zalužnyj už na tento problém v nedávných projevech upozorňoval.
Liberty Ostrava bez energie. Další mobilizace na Ukrajině. Rusové na Olympiádě. Poslechněte si odpolední publicistiku s Věrou Štechrovou
Číslo, které zaznělo, možná pro někoho může být překvapivé, nicméně indikuje, že se Ukrajina skutečně chystá k poměrně rozsáhlému kroku.
Až půl milionu vojáků. Je to opravdu reálné číslo? Sám Zelenskyj to komentoval slovy „Kde bychom na to ale vzali prostředky? 500 miliard hřiven.“
Vnímal bych to tak, že číslo 450 tisíc až 500 tisíc vojáků je v zásadě ideál, který si představuje armáda z pohledu vojenské strategie. Pak je tu samozřejmě politický proces, jakým způsobem to naplnit.
Jedna stránka je cena, druhá je samotná proveditelnost. Musíme se bavit o výcviku vojáků a jejich začlenění na frontu, což není snadný proces. A Ukrajina to samozřejmě dobře ví.
Dá se jeho poznámka brát i jako určité zpochybnění plánů armády?
Těžko říci. Samozřejmě vidíme tam určité tření mezi politickým a vojenským vedením na Ukrajině.
To není novinka, je to něco, co diskutujeme už poslední dva měsíce. Na druhou stranu je to možná snaha podívat se na věc i z další perspektivy než jenom čisté vojenské a naznačit, že to nebude jednoduchý proces.
Byla na vystoupení znát i určitá frustrace, pokud jde o dodávky a přísliby západní pomoci pro ukrajinskou armádu?
Částečně určitě. Prezident Zelenskyj se snažil upozorňovat, že pomoc pokračuje a věří tomu, že pomoc i ze strany Spojených států bude pokračovat nadále.
Na druhou stranu z otázek reportérů je jasné, že toto je jedno z hlavních témat. A nejistota ohledně dodávek zde je a je velmi substantivní, protože Ukrajina je skutečně velmi závislá na západní pomoci. Bez jejího pokračování nebo dokonce při výrazném oslabení bude mít obrovské problémy na bojišti.
Pohyb na frontě?
Dá se říct, že se ve vystoupení Zelenského odrážela situace na ukrajinských bojových liniích reálně?
Částečně je samozřejmě jasné, že ze svého pohledu musel upozorňovat především na některé věci, které se Ukrajině daří. Proto také velmi často zdůrazňuje, a z mého pohledu správně, úspěchy, které Ukrajina má v Černém moři.
Zelenskyj: Vedení armády navrhuje mobilizovat až půl milionů Ukrajinců. O návrhu má jednat vláda
Číst článek
Na druhou stranu je z toho, co aktuálně vidíme na bojišti na Ukrajině, jasné, že Rusko převzalo iniciativu a útoky jsou velmi intenzivní. Jakkoliv má Rusko velké ztráty, tak to působí Ukrajině velké problémy a zvláště pak v kontextu nedostatečných dodávek munice, které velmi komplikují ukrajinské snahy se ruským útokům bránit.
Náčelník generálního štábu ukrajinské armády Zalužnyj v pondělí popřel, že by ta situace na bojištích uvízla na mrtvém bodě. Ovšem podobně se minulý týden na výroční tiskové konferenci vyjádřil i šéf Kremlu Vladimir Putin. Dějí se tam v tuto chvíli zásadnější pohyby?
Rozhodně platí, že boje jsou intenzivní. Fronty nejsou statické, není to tak, že by nedocházelo k útoku. Naopak vidíme, že fronta je velmi aktivní na řadě úseků, jak na severovýchodě, tak v Doněcké oblasti a v oblasti Záporoží, kde se Ukrajina snažila o letní ofenzivu.
Na druhou stranu ale pořád platí, že v tuto chvíli ani jedna strana není schopna velkého operačního posunu. To znamená, že pravděpodobně v zimních měsících neuvidíme zásadní operaci, která by posunula frontu desítky kilometrů, jako jsme viděli například v Charkově loni v září.
Říkal jste, že Rusko převzalo iniciativu. Jak se to projevuje?
Projevuje se to tak, že Ukrajina je strana, která se především brání. Rusko má aktuálně mnohem větší kapacity munice, což Ukrajině komplikuje schopnost se bránit.
A Rusko je strana, která se snaží dosáhnout alespoň nějakých teritoriálních zisků. Ty můžeme měřit ve stovkách metrů, částečně možná někde v kilometrech.
Zelenskyj v tísni. Problém je klesající popularita a politické tlaky před druhou zimou války na Ukrajině
Číst článek
Nicméně je to Ukrajina, která v tuto chvíli není schopna osvobozovat nová území. Bude ještě poměrně dlouho trvat, než se něco takového připraví a opět se pokusí o to, co jsme viděli loni v červnu, tedy ukrajinský pokus o protiofenzivu.
Jak hodnotíte vyhlídky na další západní vojenskou pomoc pro Ukrajinu nejen s ohledem na stávající nejistotu ohledně dalšího velkého balíku, který zatím uvízl v americkém Kongresu?
Nejsou aktuálně příliš dobré, není v tomto ohledu potřeba si něco nalhávat. Evropa aktuálně nemá politickou vůli ani schopnost dodávky nahradit zároveň.
Evropská unie slíbila Ukrajině milion kusů dělostřelecké munice do března příštího roku, což není ani dostatek na to, co Ukrajina potřebuje. Zároveň ten slib pravděpodobně do toho data nebude schopna naplnit.
Dodávky jsou v mnoha ohledech nedostatečné. Ukrajina na to upozorňuje, celá řada partnerů na to upozorňuje, nicméně situace není dobrá. Je potřeba najít na Západě politickou vůli, aby dodávky byly vyšší.