Dopis Husákovi i plechovka na peníze chartistům. Washingtonské muzeum otevřelo výstavu o Havlovi
Nedaleko Bílého domu tento týden otevřeli ryze českou výstavu. Celá jedna expoziční místnost v loni založeném Muzeu obětí komunismu patří teď příběhu prezidenta Václava Havla. Zřizovatelská nadace je aktivní i v upozorňování na nelidské zacházení Číny s ujgurskou menšinou. Je to v současné atmosféře Spojených států také jedno z mála témat, kde dokážou bez větších potíží spolupracovat demokrati s republikány.
Počátky komunismu, Stalinův teror, regionální varianty v Číně, na Kubě či v Severní Koreji, kresby vězňů z gulagu – interaktivní, do rudé barvy laděné výstavní prostory muzea ukazuje české delegaci Andrew Bremberg.
Poslechněte si reportáž stálého zpravodaje v USA Jana Kaliby o Muzeu obětí komunismu ve Washingtonu
Prezident Nadace památníku obětí komunismu ve Washingtonu je republikán, bývalý vysoce postavený člen administrativy Donalda Trumpa. Předtím pracoval i pro George Bushe mladšího.
„Naše muzeum je otevřené všem turistům, ale speciálně se zaměřujeme na mladé Američany. Prakticky kdokoli mladší než já už nemá přímou zkušenost z doby, kdy naše země bojovala s komunismem v Evropě,“ podotýká Bremberg.
„Ovšem důležité to je nejen kvůli tomu, jak lidé trpěli a bojovali za svobodu v minulosti, kdy komunisté zavraždili víc než 100 milionů lidí. Ale i proto, že i dnes žije v komunismu jeden a půl miliardy lidí,“ upozorňuje.
V zemi, kde někteří za komunismus považují i myšlenku dostupného zdravotního pojištění pro všechny a kde je tento pojem často překrucovaný a zneužívaný v politickém boji, není na škodu ukazovat, co skutečně znamenají zločiny a totalitní praktiky komunismu a že s ním bojovali lidé z různých částí politického spektra. Visí tu velký portrét Milady Horákové. Celou místnost v muzeu věnují Václavu Havlovi.
Havlovo jméno stále rezonuje
Při zahájení této výstavy řeční Steny Hoyer, jeden z předních demokratů v Kongresu. Vzpomíná, jak před 36 lety mířil do Prahy a komunistický režim Havla narychlo zatknul, aby se s ním delegace amerického Helsinského výboru nemohla setkat.
Rozčarování ze svobody. Havlova éra jako zápas mezi slušností a byznysem bez mantinelů
Číst článek
Za Havlova pokračovatele označuje ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, i když současné Rusko je diktaturou oligarchickou. I Hoyerův projev je důkazem, že Havlovo jméno není jen k dojímání a stále funguje i v praxi.
„Za vše mluví to, že jsme do našeho programového prohlášení napsali, že se chceme vrátit k havlovské diplomacii a nemuseli jsme vysvětlovat, co tím myslíme. Zároveň se na všem jednáních, který se účastním ukazuje, že Havlův odkaz je velmi jasně viditelný i ve Spojených státech. Mnozí se k němu vztahují a Havel je pro ně stále vzorem. Takováto výstava přibližuje osud Václava Havla i celého Československa Američanům,“ říká Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předsedkyně české Poslanecké sněmovny, která výstavu spoluotvírala.
V místnosti běží černobílá televize s Havlovým slavným projevem v americkém Kongresu, na stěnách dobové portréty a doprovodný text vyprávějí jeho příběh a vystavují tu třeba i originál Havlova dopisu jeho prezidentskému předchůdci Gustávu Husákovi nebo plechovku, do které se ve Švédsku vybíraly peníze na podporu chartistů.