Uplynulo sice osm dekád, aktualizací a stahování se zejména k situaci v Evropě mezi léty 1938 a 1945 je ale za poslední léta velké množství," komentuje ředitel Památníku národního písemnictví Stehlík.
„Politické strany budou cílit na pudový strach, který může radikalizovat starší lidi a vést je k tomu, aby přestali věřit institucím,“ varuje Eva Klusová, výzkumná analytička Akademie věd.
Rakouské úřady stále vyšetřují plánované teroristické útoky na koncerty zpěvačky Taylor Swift ve Vídni. Chtěl je spáchat devatenáctiletý útočník, který přísahal věrnost Islámskému státu.
Zabití devětadvacetiletého policisty, kterého smrtelně zranily rány nožem mladého afghánského přistěhovalce, spustilo v Německu antimigrantské vášně, kterých se chopila Alternativa pro Německo.
„Problém online radikalizace ve skutečnosti není v online prostředí, ten je ve společnosti. A důvodů pro radikalizaci je dlouhá řada, jsou spojené s frustrací lidí,“ vysvětluje politolog Jan Charvát.
Volební soud v Brazílii rozhodl, že exprezident Bolsonaro nesmí v příštích letech kandidovat. Nyní se spekuluje o tom, kdo by ho mohl v dalších volbách nahradit. Mluvilo se i o jeho ženě Michelle.
„Slováci jsou velmi lidoví a mají jedno hezké přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Teď se džbán rozbil, ale k tomu Slovensko směřovalo už dlouho,“ vysvětluje Vašečka.
Každá svobodná pluralitní společnost je podle politologa Lukáše Macka rozdělená. Přísně by však rozlišoval mezi rozdělenou společností a tou, která je rozeštvaná. Jak jsme na tom my?
V pátečním vydání tuzemských deníků se dočtete třeba o tom, že kvůli koronavirové krizi bylo v červnu bez zaměstnání skoro 37 tisíc osob se zdravotním postižením.
Podobných útoků se odehrálo od začátku roku několik, nejhorší z nich byl masakr u Ogossagou, při kterém zemřelo 160 lidí. Síly malijské armády a OSN neplní svou roli, tvrdí místní obyvatelé.
V konečném důsledku si ale budeme muset vybrat, jestli chceme zachovat současný rozsah našich práv a svobod, nebo je vyměnit za pocit relativního bezpečí.
Do roku 2023 evropská vězení opustí desítky teroristů a země na to zatím nejsou připravené. Varuje před tím průběhová zpráva o evropských džihádistech od think tanku GLOBSEC.
Španělští policisté rozbili údajnou buňku teroristů na Mallorce. Zatkli tam čtyři lidi podezřelé z napojení na takzvaný Islámský stát. Jejich kolegové z Německa a Británie zatkli další dva členy.
Francouzská vláda rozjela novou online kampaň proti islámskému terorismu. Tentokrát cílí především na mladé lidi, které chtějí úřady odradit od džihádu. Francie se tak snaží čelit propagandě samozvaného Islámského státu, který často přes sociální sítě rekrutuje nové bojovníky a do svých řad už přilákal stovky francouzských občanů.