Neklid z Tuniska se šíří do okolních zemí
Aktuální dění v Tunisku sledují pozorně ostatní severoafrické vlády.V Tunisku začaly nepokoje v prosinci, kdy se upálil mladík, kterému zabavili prodejní stánek. Od té doby se případy sebeupalování v oblasti množí. V Alžírsku se už pokusilo na protest proti špatným životním podmínkám upálit osm lidí včetně jedné ženy. Podobné případy se množí také v Egyptě a v Mauritánii.
Podle Mezinárodního měnového fondu je nezaměstnaných 75 procent Alžířanů mladších třiceti let. Ceny základních potravin se navíc v posledních měsících až zdvojnásobily.
Lidé v celé severní Africe považují současné události v Tunisku jako důkaz osmělení obyvatelstva, jako potvrzení naděje, že lidé jsou schopni, alespoň do jisté míry, změnit režim.
"Na druhou stranu je velice nepravděpodobné, že by teď začali všechny autokratické režimy v severní Africe padat jako kostky domina," řekl Michal Onderčo, výzkumník Svobodné univerzity v Amsterodamu.
Situace v Alžírsku je ovšem trochu jiná, než v Tunisku. Lidé jsou zde na demonstrace zvyklí. Minimálně od roku 2001 se zde pravidelně konají velké protivládní demonstrace, jde tedy o dlouhodobější trend.
Mezi státy regionu jsou zásadní rozdíly
V Egyptě, jedné z klíčových zemí regionu, se budou konat příští rok volby. Otázkou zůstává kandidatura současného prezidenta Husní Mubaraka, případně jeho syna Gamala. Relevantní egyptská opozice se ale již vyjádřila proti tuniské cestě.
V Saudské arábii, kde nyní přebývá tuniský prezident Ben Ali, vyjádřili někteří lidé nespokojenost s tím, že země tohoto člověka přijala. Několik izolovaných protestů se objevilo také v Ománu, Kataru a Kuvajtu.
Jeden zásadní rozdíl mezi těmito protesty ovšem existuje. V Alžírsku a Tunisku se protestuje kvůli nedostatku potravin. Toto netrápí obyvatele bohatších států.
"V Kuvajtu se vláda tento týden rozhodla věnovat 1000 dolarů všem občanům," přiblížil propastný rozdíl mezi ekonomickou úrovní arabských zemí Michal Onderčo.