Německé imigrační zákony porušují lidská práva, říká turecký prezident Gül

Letos je tomu přesně 50 let, kdy Německo přijalo první ‘gastarbeitry‘ z Turecka. Dnes žije v Německu kolem tří milionů lidí s tureckými kořeny. Jejich postavení, debaty kolem jazyka i náboženství jsou častým důvodem sporu mezi německými a tureckými představiteli. Podobně je tomu i při současné návštěvě tureckého prezidenta Abdullaha Güla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německá kancléřka Angela Merkelová  vítá tureckého prezidenta Abdullaha Güla

Německá kancléřka Angela Merkelová vítá tureckého prezidenta Abdullaha Güla | Zdroj: Reuters

Turecký prezident kritizoval v Německu nový cizinecký zákon, který je platný od roku 2007. Podle této normy se může manželka či manžel přistěhovat do Německa za svým partnerem jen když prokáže znalost němčiny.

Jak v Odpoledním Radiožurnálu připomněla berlínská zpravodajka ČRo Klára Stejskalová, debaty kolem jazykových schopností přistěhovalců jsou v Německu velkým tématem.

Přehrát

00:00 / 00:00

stejskalová.mp3

Němečtí představitelé to vnímají jako jeden z klíčových prvků pro integraci, ale například turecký premiér Erdogan to vidí jako krok k asimilaci a několikrát požadoval, aby v Německu byly zavedeny turecké školy. Prezident Gül je v tom ale mírnější a při své současné návštěvě vyzval své krajany, aby se pořád učili německy.

Merkelová potvrdila odmítavý postoj ke vstupu Turecka do EU

Během přijetí u německé kancléřky Angely Merkelové hovořil prezident Gül i o možném členství Turecka v EU. Německo přitom patří k největším odpůrcům vstupu Turecka do Unie. A kancléřka Merkelová v této oblasti svůj postoj nezměnila. Pro vládu křesťanských demokratů je vstup Turecka do EU nepřijatelný.

Neplatí to ale pro všechny německé politické strany. A dokonce i německý prezident Christian Wulff se nechal slyšet, že v případě splnění podmínek, by mělo Turecko dostat šanci na vstup do EU. Kabinet kancléřky Merkelové to ale odmítá a nabízí Turecku pouze strategické partnerství.

Na druhou stranu se ale vzhledem k posilování pozic Turecka v oblasti Blízkého a Středního východu hodně mluví o tom, že pro Ankaru přestává být EU zajímavá. Oficiálně to ale prezident Gül nepotvrdil a naopak uvedl, že členství v Unii je pro Ankaru prioritou.

Klára Stejskalová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme