Nový druh ptačí chřipky se může přenášet mezi lidmi, varuje Čína

Čína informovala o prvním případu přenosu nebezpečné ptačí chřipky z člověka na člověka. Nový vir H7N9 pravděpodobně zmutoval, odborníci varují před pandemií. Od března letošního roku se ptačí chřipkou nakazilo v Číně přes 130 lidí a 43 z nich zemřelo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka (ilustrační foto)

Ptačí chřipka (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Přenos nového kmenu ptačí chřipky mezi lidmi potvrdil výzkum čínských vědců.

Novou mutací viru se od svého šedesátiletého otce nakazila třicetiletá žena, když se o něj v nemocnici starala. Oba zemřeli na selhání orgánů. Rodina pocházela z východní provincie Ťiang-su.

Přehrát

00:00 / 00:00

O šíření viru H7N9 mluvila ve vysílání Radiožurnálu Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro vzdušné nákazy virového původu

Odborníci se nyní obávají, že by vir H7N9 mohl spustit celosvětovou pandemii. Zdůrazňují ale zároveň, že první případ přímého přenosu mezi lidmi ještě neznamená, že by se vir mohl šířit touto cestou snadno. Hygienici zatím tedy doporučují zvýšenou ostražitost.

„To, co bude podstatné, aby nedocházelo k dalšímu šíření, čili k sekundárním a terciárním přenosům, což by znamenalo, že virus získal schopnost infikovat lidi, že se vlastně může řetězově šířit. Zatím to primární nakažení ještě nemusí být alarmujícím signálem,“ řekla Radiožurnálu Martina Havlíčková z Národní referenční laboratoře pro vzdušné nákazy virového původu.

Pandemie by podle ní hrozila, kdyby došlo k řetězovému šíření viru H7N9:

„Musela by nastat situace, že v poměrně rychlém sledu se infekce přenáší z jednoho člověka na druhého a vznikají větší a větší ohniska. Taková situace v Číně momentálně rozhodně není. Světová zdravotnická organizace situaci velice pečlivě sleduje, má tam i své odborníky.“

„Sledují se průběžně vlastnosti izolovaných kmenů a sledují se i jejich biochemické a genetické vlastnosti, ze kterých se dá do určité míry usuzovat na to, do jaké míry se změnily třeba v tom smyslu adaptace na člověka. Zatím většina atributů, které tento virus má, tak jsou vlastnosti ptačího kmene,“ upozornila Havlíčková.

Marika Táborská, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme