Organizace PETA čelí obvinění. Ochránci v útulcích zabijí až 97 procent zvířat, tvrdí kritici
Známá nezisková organizace na ochranu zvířat PETA má problém. Čelí závažným obviněním, podle kterých většinu zvířat přijatých do svých útulků ve Spojených státech zabíjí. Téma rychle přesáhlo hranice Ameriky a zaujalo uživatele na sociálních sítích.
S obviněním organizace PETA (People for the Ethical Treatment of Animals) nedávno přišel populární americký videobloger Calum McSwiggan. Ten na Twitteru napsal, že organizace „utrácí tisíce dolarů za absurdní marketingové kampaně na ochranu zvířat, zatímco ve svém vlastním útulku ochránci zabíjí až 97 procent všech zvířat, které přijmou, aby je zachránili."
McSwiggan vychází ze statistik odboru amerického ministerstva pro zemědělství a spotřebitelské služby ve Virginii. To poukázalo na neobvyklá čísla z útulku PETA v Norfolku. Zvířata se ze zdravotních nebo jiných důvodů usmrcují ve všech útulcích. Ale zatímco v jiných amerických zařízeních je takových zvířat necelých 17 procent, útulek PETA zabil mezi lety 1998 až 2016 víc než 85 procent všech svých svěřenců. Extrémní statistiku pak vykazuje zejména rok 2009, právě tehdy podíl utracených zvířat přesáhl McSwigganem zmiňovaných 97 procent.
Jak píše český server ekolist.cz, přijalo tehdy zařízení 2366 psů a koček. Jednatřicet z nich ochránci převezli do jiných útulků v zemi, osm bylo adoptováno a zbytek byl utracen (2307 zvířat, tedy 97,3 procenta).Tato bilance pobouřila mnoho lidí na sociálních sítích i mimo ně.
PETA: je lepší zvířata humánně utratit
Organizace se hájí tím, že je lepší živočichy humánně utratit, než je nechat na pospas majitelům, kteří je nechtějí a odvezou je například do lesa a nechají je tam zemřít přivázané u stromu. Organizace zachraňuje velké množství zvířat, sama ale nemá kapacity k tomu, aby je všechna mohla chovat a tak přistupuje k humánnímu utracení. Takovou praxi ale kritizuje i nezisková organizace, která hájí zájmy spotřebitelů.
Na špatné zacházení se zvířaty pak upozorňuje různými bizarními způsoby. Například vývojem hry, která kritizuje videohry a seriály Pokémon, ve kterých spolu bojují smyšlení tvorové se zvláštními schopnostmi.
Blogger McSwiggan pak kritizoval třeba i postoj organizace k muži, který zachránil svého psa ze spárů rozzlobeného klokana. Video bylo populární i na sociálních sítích. Australan se ke klokanovi zachoval dost chladnokrevně a dal mu pěstí do čenichu. PETA ho pak chtěla stíhat za krutost ke zvířatům.