‚Evropská bezpečnost začíná na Ukrajině.‘ Německo a Británie se zavázaly k podpoře Kyjeva

Německo s Británií ve středu podepsaly obranné prohlášení, ve kterém se zavazují posílit zbrojní spolupráci i evropskou bezpečnost a nadále podporovat Ukrajinu v její obraně před ruskou invazí. Dokument za Británii podepsal britský ministr obrany John Healey, který v Berlíně jednal se spolkovým kolegou Borisem Pistoriusem. Další podporu Ukrajiny ve středu na tiskové konferenci přislíbil i kancléř Olaf Scholz.

Sledovali jsme online Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příslušníci ukrajinské armády střílejí z raketového systému RM-70 Vampire

Německý kancléř Scholz ve středu na tiskové konferenci oznámil, že Ukrajina může nadále počítat s německou podporou, a to včetně dodávek zbraní (ilustrační foto) | Foto: Alina Smutko | Zdroj: Reuters

„Chceme a také musíme spolupracovat,“ řekl Pistorius o podepsaném dokumentu. Uvedl, že spolupráce se zaměří na zbrojní průmysl a také na společnou produkci a nákup zbraní. Nový rozměr zbrojních vztahů podle Pistoriuse povede i k posílení evropského pilíře NATO.

Prohlášení označil Healey za počátek nových a hlubších obranných vztahů, které budou založeny na společných hodnotách Británie a Německa. „Evropská bezpečnost bude hlavní zahraniční a obrannou prioritou této vlády,“ řekl Healey o postoji nového kabinetu labouristického premiéra Keira Starmera na tiskové konferenci s Pistoriusem.

Starmer už navrhl bezpečnostní pakt mezi Británií a Evropskou unií, který by se týkal rovněž energetiky, zajištění dodavatelských řetězců, migrace nebo postupů při pandemiích. Premiér rovněž řekl, že Británie chce s evropskými spojenci posílit i obrannou spolupráci, což by zajistilo lepší podporu Ukrajiny. Británie s Německem patří k největším zbrojním podporovatelům Ukrajiny v Evropě.

„Je v zájmu každé evropské země, aby Ukrajina zvítězila a (ruský prezident Vladimir) Putin prohrál, protože když on vyhraje, tak se na Ukrajině nezastaví. Evropská bezpečnost začíná na Ukrajině,“ zdůraznil Healey.

Článek pokračuje pod online reportáží.

‚Nevyhrotit konflikt‘

Německý kancléř Scholz ve středu na tiskové konferenci oznámil, že Ukrajina může nadále počítat s německou podporou, a to včetně dodávek zbraní. „Ukrajině budeme nadále pomáhat. Zároveň ale musíme podpořit i procesy, které otevřou možnosti k diplomatickým jednáním,“ řekl Scholz.

NATO založí nové velitelství v Německu. S plánováním výcviku ukrajinských vojáků tam pomůžou i Češi

Číst článek

Kancléř opakovaně zdůrazňuje, že Německo je po USA největším poskytovatelem pomoci napadené Ukrajině a že i přes dodávky zbraní dbá Berlín na to, aby do války nebyl zavlečen. To zopakoval i ve středu, když řekl, že všechna rozhodnutí Německo dělá tak, aby se konflikt nevyhrotilo.

Tématem tiskové konference byl i souhlas Scholzovy vlády s tím, že USA v Německu od roku 2026 dočasně rozmístí střely s dlouhým doletem a hypersonické rakety. Rusko toto rozhodnutí kritizovalo a uvedlo, že na něj bude reagovat.

Podle kancléře je takový krok nezbytný právě k odstrašení Ruska a k posílení kolektivní bezpečnosti. Scholz poznamenal, že Moskva dlouhodobě porušuje dohody o kontrole zbrojení. Na otázku, co by mělo Rusko učinit, aby USA zbraně dlouhého doletu v Německu nerozmístily, odpověděl kancléř, že ukončit dobyvačnou válku na Ukrajině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme