Ukrajina zakázala Telegram na služebních zařízeních. Bojí se ruské špionáže
Ukrajina zakázala používání aplikace pro zasílání zpráv Telegram v oficiálních zařízeních používaných vládními úředníky, vojenským personálem a zaměstnanci v odvětvích důležitých pro fungování státu, protože se obává, že tak Rusko může špehovat zprávy i uživatele. Oznámila to podle agentury Reuters Rada národní bezpečnosti a obrany, nejvyšší bezpečnostní orgán země.
Rada oznámila omezení poté, co jí šéf ukrajinské vojenské rozvědky HUR Kyrylo Budanov předložil důkazy o schopnosti ruských tajných služeb tuto platformu špehovat.
Analytik: USA měly užití dalekonosných zbraní v týlu Ruska povolit dávno. Válka by stála míň peněz i životů
Číst článek
Šéf ukrajinského centra pro boj s dezinformacemi Andrij Kovalenko ale na účtu na Telegramu zdůraznil, že omezení se vztahují pouze na služební zařízení, nikoli na osobní přístroje.
Telegram hojně využívají Ukrajinci i Rusové. Od ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 se stal důležitým zdrojem informací. Ukrajinští bezpečnostní činitelé však opakovaně vyjádřili obavy z jeho používání v době války.
Telegram má sídlo v Dubaji. Založil ho Pavel Durov, který se narodil v Rusku, ale zemi opustil v roce 2014 po sporech s úřady kvůli své sociální síti VKontaktě, protože nechtěl cenzurovat obsah a poskytnout úřadům přístup k informacím o uživatelích.
Letos v srpnu ho zatkly francouzské úřady a obvinilo ho kvůli nelegálnímu obsahu na Telegramu.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Ukrajinská bezpečnostní rada uvedla, že Budanov poskytl důkazy o tom, že ruské tajné služby mají přístup ke zprávám na Telegramu, včetně smazaných, a také k osobním údajům uživatelů.
„Vždy jsem podporoval a budu podporovat svobodu slova, ale otázka Telegramu není otázkou svobody slova, ale otázkou národní bezpečnosti,“ uvedl Budanov.
Šlerka: Nebezpečný Telegram? Takto to říct nelze, v Rusku je to zdroj necenzurovaných informací
Číst článek
Po rozhodnutí Telegram vydal prohlášení, ve kterém uvádí, že nikdy nezveřejnil ničí údaje ani obsah žádné zprávy.
„Telegram nikdy neposkytl žádné údaje o zprávách žádné zemi, včetně Ruska. Smazané zprávy jsou smazané navždy a technicky je nelze obnovit,“ uvedl Telegram. Dodal, že každý případ toho, co označil za uniklé zprávy, byl prokazatelně důsledkem zneužití zařízení, a to buď kvůli jeho zabavení nebo kvůli škodlivému softwaru.
Ukrajinská média odhadují, že tuto aplikaci používá ke komunikaci 75 procent Ukrajinců a na konci loňského roku ji považovalo za důležitý zdroj informací 72 procent Ukrajinců.
Prezident Volodymyr Zelenskyj, který zasedá v bezpečnostní radě, ale také vojenští velitelé a regionální a městští úředníci pravidelně zveřejňují na Telegramu aktuální informace o válce a informace o důležitých rozhodnutích.