Počet podvyživených lidí na planetě dramaticky roste. Za dva roky jich podle OSN přibylo 37 milionů

Světu by se při pokračování současných trendů nepodařilo naplnit dva hlavní cíle dohodnuté v rámci OSN pro rok 2030: eliminovat extrémní chudobu a nedostatek potravin. Konstatuje to analýza OSN zveřejněná v úterý. Počet lidí živořících s denním rozpočtem pod jedním dolarem a 90 centy (43 korun) sice klesá, ale ne dostatečně rychle. Hladovějících lidí dokonce v posledních letech přibývalo, píše agentura AP.

New York Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladovějící dítě

OSN odhaduje, že v roce 2017 bylo ve světě 821 milionů podvyživených lidí, což odpovídá číslu pro rok 2010 a představuje nárůst oproti roku 2015, kdy podle odhadů hladovělo 777 milionů lidí. | Zdroj: Profimedia

Nová zpráva OSN mapuje plnění 17 cílů, které světoví lídři přijali v roce 2015. Autoři zmiňují i jistá pozitiva, například 49procentní pokles v úmrtnosti dětí v období od roku 2000 do 2017 nebo skutečnost, že 90 procent světové populace má nyní přístup k elektřině.

Násilnou smrtí zemřelo předloni 87 000 žen, uvedla OSN. Nejnebezpečnější je Afrika

Číst článek

Zástupce generálního tajemníka OSN pro ekonomické a sociální otázky Liou Čen-min ale na tiskové konferenci řekl, že před mezinárodním společenstvím stále stojí „kolosální“ výzvy. Nejnaléhavější je podle něj boj s klimatickými změnami, které prý mohou „ovlivnit pokrok učiněný za poslední desetiletí“ v eliminaci chudoby a zlepšování kvality života po celém světě.

Nejvýrazněji se podle Lioua klimatické změny odrážejí na zemědělství, což je pro vývoj počtu hladovějících lidí klíčový faktor. OSN odhaduje, že v roce 2017 bylo ve světě 821 milionů podvyživených lidí, což odpovídá číslu pro rok 2010 a představuje nárůst oproti roku 2015, kdy podle odhadů hladovělo 777 milionů lidí.

Liou tento vývoj hodnotil jako tragédii pro mezinárodní společenství. Nejhorší je podle nové zprávy situace v subsaharské Africe, kde mezi lety 2014 a 2017 přibylo zhruba 42 milionů podvyživených obyvatel.

Potřeba rychlejší reakce

Podíl lidí žijících v extrémní chudobě sice v roce 2018 podle OSN klesl na 8,6 procenta globální populace, vymýtit tento fenomén se ale zřejmě do roku 2030 nepodaří. Pokles se začíná zpomalovat a analýza odhaduje, že s mizivým denním rozpočtem bude stále v roce 2030 hospodařit šest procent obyvatelstva planety. „Extrémní chudoba se dnes dotýká hlavně venkovského obyvatelstva. Čím dál víc ji prohlubují násilné konflikty a klimatické změny,“ píše se v dokumentu.

Právo a spravedlnost ve Venezuele neplatí, komentuje Martin Rey zprávu OSN o vraždách vůdců opozice

Číst článek

Experti OSN také varují před zrychlujícím se úbytkem biodiverzity, přičemž „riziko vyhynutí druhů se za posledních 25 let zhoršilo o téměř deset procent“. Investice do fosilních paliv přitom podle zprávy zůstávají vyšší než investice do „klimatických opatření“.

„Je naprosto zjevné, že k tomu, abychom spustili sociální a ekonomickou transformaci potřebnou pro dosažení cílů na rok 2030, potřebujeme mnohem hlubší, rychlejší a ambicióznější reakci,“ komentoval závěry generální tajemník OSN António Guterres.

Sedmnáct cílů udržitelného rozvoje (SDGs) do roku 2030

  • Konec chudoby - Problém chudoby se do roku 2030 nepodaří vyřešit. Stále v ní bude žít asi šest procent světové populace.
  • Konec hladu - V roce 2017 bylo podvyživeno o 37 milionů lidí víc než v roce 2015.
  • Zdraví a kvalitní život - Výskyt HIV u dospělé populace v Subsaharské Africe klesl mezi roky 2010 a 2017 o 37 procent.
  • Kvalitní vzdělání - Na 750 milionů dospělých zůstává negramotných. Dvě třetiny z toho jsou ženy.
  • Rovnost mužů a žen - Nejméně 200 milionů žen a dívek podstoupilo zmrzačení ženských pohlavních orgánů. Polovina z nich pochází ze západní Afriky.
  • Pitná voda, kanalizace - Na 785 milionů lidí zůstává bez základního přístupu k pitné vodě.
  • Dostupné a čisté energie - Devět z deseti lidí na světě má přístup k elektřině.
  • Důstojná práce a ekonomický růst - Globální míra nezaměstnanosti se v roce 2018 pohybovala na pěti procentech.
  • Průmysl, inovace a infrastruktura - Industrializace v nejméně rozvinutých zemích je příliš pomalá na to, aby byly do roku 2030 splněny zadané cíle v této oblasti. 
  • Méně nerovností - Nejméně rozvinuté země profitují z preferenčního obchodního postavení.
  • Udržitelná města a obce - Zhruba dvě miliardy lidí nemají přístup ke sběru odpadu.
  • Odpovědná výroba a spotřeba - Rozvinuté země využívají jednu pětinu přírodních zdrojů k produkci stejného objemu hospodářského objemu jako rozvojové země.
  • Klimatická opatření - Globální průměrná teplota byla v roce 2018 přibližně o jeden stupeň Celsia vyšší, než teplota před industrializací.
  • Život ve vodě - Kyselost oceánů se od začátku industrializace zvýšila o 26 procent. Do roku 2100 se očekává další zvýšení kyselosti o 100-150 procent.
  • Život na souši - Degradace půdy ovlivňuje jednu pětinu zemské půdy a život asi jedné miliardy lidí.
  • Mír, spravedlnost a silné instituce - Na 70 procent detekovaných obětí obchodu s lidmi jsou ženy a dívky. Většina z nich je obětí sexuálního vykořisťování.
  • Partnerství ke splnění cílů - Přes 80 procent lidí v rozvinutých zemích je online. V rozvojových zemích se počet lidí online pohybuje na 45 procentech a 20 procent v nejméně rozvinutých zemích.

ČTK, mpr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme