Putinova podpora je jen psychologická hra, říká Harrisová. USA opět hovoří o ruském vměšování
Kampaň viceprezidentky USA Kamaly Harrisové jako manipulaci odmítla slova ruského prezidenta Vladimira Putina o podpoře v prezidentských volbách. Americké tajné služby a vláda mezitím v posledních dnech opět hovoří o ruském vměšování do voleb, konkrétně projektu Doppleganger zasahujícím i Evropu a obvinění dvou zaměstnanců stanice RT. Z dokumentů zveřejněných resortem justice vyplývá, že Rusko si přeje spíše vítězství Donalda Trumpa.
„Směje se tak výrazně a nakažlivě, to znamená, že je se vším v pohodě,“ cituje agentura Reuters Putinovu patrně ironickou odpověď na dotaz ohledně amerických voleb na čtvrtečním zasedání ekonomického fóra ve Vladivostoku. Prezident rovněž řekl, že republikán Donald Trump proti Rusku zavedl více sankcí než kdokoliv jiný před ním a že Rusko bude ve volbách respektovat vůli amerického lidu.
To rozporují americké tajné služby i úřady. Ministr spravedlnosti Merrick Garland ve středu oznámil, že stát viní dvojici zaměstnanců ruské stanice RT, bývalé Russia Today financované Kremlem z organizování desetimilionového projektu na šíření ruské propagandy.
V USA podle vyšetřovatelů také opět působí síť ruská kampaň Doppleganger (Dvojník), která provozuje webové stránky napodobující známé zpravodajské servery a šíří narativ, jenž prospívá zájmům ruské garnitury.
Ve Spojených státech šlo například o deník The Washington Post či stanici Fox News. Složka o 277 stranách vypracovaná FBI však obsahuje doklady o tom, že jde o širší kampaň působící i v EU, kde dezinformátoři napodobovali například deníky Le Monde, Der Spiegel nebo agenturu Reuters.
Ve vztahu k americkým volbám z dokumentů vyplývá, že účelem je polarizovat americkou společnost, především ve vztahu k zahraniční politice. „Pro Rusko dává smysl maximálně se soustředit na to, aby si (americký) veřejný prostor získal náhled Republikánské strany,“ stojí v jednom z údajných interních dokumentů ruské dezinformační skupiny.
Mluvčí kampaně Harrisové Ian Sams v rozhovoru se stanicí CNN Putinova slova o podpoře Harrisvé odmítl. „Myslím, že všichni vědí, koho by diktátoři a surovci po celém světě v těchhle volbách raději viděli jako vítěze. Dají přednost prezidentu Trumpovi,“ poznamenal Sams.
Americký ministr Garland a generální ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Christopher Wray na středeční tiskové konferenci nicméně podotkli, že Rusko není jedinou zahraniční mocností, která o ovlivnění voleb usiluje. FBI v srpnu oznámila, že vyšetřuje možný únik citlivých dokumentů Trumpovy kampaně po hackerském útoku, jenž pocházel z Íránu.
300 stránek ukradených dokumentů. Íránští hackeři se zřejmě snaží ovlivnit americké prezidentské volby
Číst článek
Nad rámec pouhého vyšetřování se však nově úřady podle Garlanda dostaly v případu RT a v případu falešných zpravodajských webů.
Stanice RT a americká firma v Tennessee
Prokuratura v New Yorku ve středu obvinila dvojici zaměstnanců ruské státní stanice RT, která po ruské invazi na Ukrajinu čelí blokaci v Evropské unii, USA, Kanadě i Británii, z vyplacení deseti milionů dolarů (asi 225 milionů korun) americké společnosti, aby na sítích YouTube, TikTok, Instagram a X šířila až 2000 dezinformačních anglickojazyčných videí.
Dotyčnou společností byla podle analýzy deníku The New York Times Tenet Media, která sdílí videa a další obsah podporující Donalda Trumpa.
Videa byla podle ministra spravedlnosti Garlanda často „v souladu s ruským zájmem posílit rozkoly v rámci americké společnosti a tak oslabit americký odpor proti ruským zájmům, především pokračující válce na Ukrajině“.
Ruský expremiér v čele dezinformační kampaně proti Západu
Tvorbu falešných zpravodajských webů v EU a Spojených státech má na starost již známá společnost Social Design Agency (SDA), jejíž aktivity podléhají zástupci šéfa ruské prezidentské kanceláře Sergeji Kirijenkovi. Americké úřady nově zablokovaly 32 internetových domén, které sloužily dezinformačním webům. Čtenáře k falešným zprávám dostávaly reklamy na sociálních sítích nebo propagace od influencerů.
Některé z údajných interních dokumentů SDA mapují rozdělení americké společnosti a například navrhují, že na konzervativně založené Američany-republikány bílé pleti lze cílit příspěvky o tom, že vláda „příliš vydává na zahraniční politiku na úkor zájmů bílých amerických občanů“ nebo že lidé s „barevnou pletí, zvrhlé osoby a postižení jsou privilegovaní“.
„Oba projekty, které jsem právě popsal, dokládají, jak daleko je ruská vláda ochotna zajít, aby podkopala naše demokratické procesy,“ poznamenal americký ministr spravedlnosti.
Trump potvrdil, že nechal provést kybernetický útok proti Rusku. Reagoval na vměšování do voleb
Číst článek
Ruské vměšování do voleb je ve Spojených státech dlouhodobě předmětem debat a stalo se cílem vyšetřování zejména po volbách před osmi lety, kdy v souboji s demokratkou Hillary Clintonovou zvítězil Donald Trump.
Putin v roce 2017 v rozhovoru s redaktorkou NBC News Megyn Kellyovou navzdory řadě důkazů amerických tajných služeb popřel, že by Rusko bylo zapojené do krádeže až 150 000 emailů a dalších souborů amerického Demokratického národního výboru a lidí kolem tehdejší kandidátky Clintonové.