Rusové po problémech Sojuzu dočasně zastavili lety do kosmu. NASA řeší, jak na nich být méně závislá

Spojení mezi kazašským kosmodromem Bajkonur a Mezinárodní vesmírnou stanicí se do začátku příštího roku přerušuje. Oznámil to zástupce premiéra Jurij Borisov. Moskva teď čeká na obnovení bezpečnostních záruk poté, co ve čtvrtek dvě minuty po startu nouzově přistál modul Sojuz. Dvoučlenná posádka je podle lékařů v pořádku, dál ale zůstává pod odborným dohledem.

Moskva (Aktualizováno: 11:18 12. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Sojuz MS-10 po startu k vesmírné stanici ISS

Loď Sojuz MS-10 po startu k vesmírné stanici ISS | Zdroj: Reuters

Dvoučlenná posádka havarovaného modulu je v pořádku. Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague byli od začátku ve spojení s kolegy. Agentura Roskosmos zveřejnila záběry, na kterých se oba na gauči baví s ředitelem kosmické agentury Roskosmos Dmitrijem Rogozinem.

Bývalý astronaut Chris Hadfield televizi CBC řekl, že astronauti a kosmonauti jsou na nouzové přistání dobře vycvičení. Z preventivních důvodů ale zůstali pod dohledem lékařů na pozorování v nemocnici na Bajkonuru. Zvláštní komise Roskosmosu mezitím vyšetřuje příčiny havárie, tou je nejspíš závada motoru.

‚Pijí čaj a žertují.‘ Oba astronauti jsou po nouzovém přistání Sojuzu v pořádku, uvedl Roskosmos

Číst článek

Čtvrteční nouzové přistání zároveň znamená změnu plánů pro současnou tříčlennou posádku, která se z Mezinárodní vesmírné stanice vrátí až v lednu. Kosmonauti a astronauti se přitom měli původně dostat na Vánoce domů.

Roskosmos ujistil, že je na stanici dostatek zásob a posádku to nijak neohrozí - s podobnými komplikacemi se údajně počítá. Na stanici jsou Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst.

Podle agentury Interfax teď navíc z Bajkonuru nemají létat do odvolání ani bezpilotní stroje. Americká NASA chce snížit svou závislost na ruském kosmickém programu, napsala agentura Reuters. Od roku 2011 americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku vlastní lety nevysílá. Na duben teď plánuje testovací let v raketě od komerční společnosti SpaceX.

Zdeněk Novák, Ondřej Elbel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme