Až rok a půl na letišti. Rusko musí vyplatit žadatele o azyl, které nechalo v tranzitním pásmu, rozhodl soud

Evropský soud pro lidská práva ve čtvrtek odsoudil Rusko za to, že čtyři žadatele o azyl řadu měsíců ponechalo v tranzitním pásmu moskevského mezinárodního letiště. Velký senát štrasburského soudu tak potvrdil předchozí rozsudek z roku 2017. Podle soudu Moskva porušila právo žadatelů na svobodu a porušila zákaz mučení a ponižujícího zacházení, napsala agentura AFP.

Štrasburk Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku

Ruské úřady mají poškozeným vyplatit za morální újmu odškodnění až 664 000 korun (ilustrační foto). | Zdroj: Reuters

Ruské úřady mají poškozeným vyplatit za morální újmu odškodnění od 15 000 do 26 000 eur, asi 383 000 až 664 000 korun.

Na soud se obrátili čtyři muži - Iráčan, Palestinec, Syřan a Somálec -, kteří odděleně přicestovali na moskevské letiště, kde zůstali zavřeni v tranzitní zóně po dobu od pěti po 19 měsíců.

Členky Pussy Riot dostaly odškodnění za věznění. Moskevské soudy před lety porušily jejich práva

Číst článek

Museli se spokojit s matracemi na podlaze v trvale osvětleném a hlučném místě, chyběl jim přístup do sprch či zařízení na vaření, nemohli se dostat na čerstvý vzduch nebo získat lékařskou či sociální pomoc. Podle soudu tyto životní podmínky neodpovídaly ani „minimálním standardům respektu k lidské důstojnosti“.

Soud také zdůraznil, že zavření žadatelů v tranzitu postrádalo právní odůvodnění a že jejich situaci zhoršoval nedostatek informací o azylovém řízení.

Štrasburský soud si je podle verdiktu vědom tlaku, který vyvolává příliv žadatelů o azyl na hlavních mezinárodních letištích; soud nicméně zdůraznil, že státy mají právo osoby čekající na rozhodnutí (o azylu) zadržet na krátkou dobu.

‚Mnohokrát porušilo zákon.‘ Ruský soud nařídil zlikvidovat hnutí Za lidská práva

Číst článek

V tomto případě však ruská vláda neposkytla žádnou záruku, pokud jde o maximální délku pobytu v tranzitní zóně, upozornil soud.

Jako ve vězení

Ruské úřady sice ujistily, že žadatelé mohli kdykoli svobodně opustit Rusko, ale tranzitní zóna na letišti byla pod stálou kontrolou pohraniční policie, a tak se žadatelé mohli cítit podobně, jako kdyby skončili ve vězení.

Iráčan a Syřan nakonec opustili letiště poté, co úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky zajistil, že se směli usadit v Dánsku a Švédsku, zatímco Palestinec odletěl do Egypta.

Somálec odcestoval do vlasti v březnu 2017, když po 19 měsících na letišti ztratil naději na získání uprchlického statusu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme