Nejvyšší soud v Rusku uznal ‚mezinárodní hnutí LGBT‘ jako extremistické a zakázal jeho činnost
Ruský nejvyšší soud se ve čtvrtek vyslovil pro zákaz „mezinárodního hnutí LGBT“ a označil ho za extremistické. Podle portálu Meduza kvůli tomu hrozí stíhání lidí, kteří se hlásí ke komunitě LGBT+. Agentura Reuters uvedla, že aktivistům bojujícím za práva sexuálních a genderových menšin navíc kromě toho hrozí obvinění z extremismu.
Čtvrteční zasedání soudu se odehrálo za zavřenými dveřmi. Přítomni byli pouze představitelé ruského ministerstva spravedlnosti, kteří zákaz „hnutí LGBT“ navrhli. Podle serveru Mediazona měli obličeje zakryté rouškami a odmítli dát novinářům vyjádření. Novináři čekali ve speciální místnosti.
Lidskoprávní organizace upozorňují, že nic takového, jako je „mezinárodní hnutí LGBT“ ve skutečnosti neexistuje, podotkla Mediazona. Odpůrci návrhu ruského ministerstva spravedlnosti se ale čtvrtečního zasedání soudu účastnit nemohli.
Ministerstvo podalo návrh v polovině listopadu a obvinilo hnutí, že v Rusku způsobuje „sociální a náboženské neshody“, informuje agentura Reuters.
Toto rozhodnutí může vystavit lidi hlásící se k LGBT komunitu hrozbě trestního stíhání. Aktivisté za práva gayů, jejich právníci a jiní by mohli čelit možnosti odnětí svobody na šest až deset let.
‚Mezinárodní společenské hnutí LGBT‘ je podle Ruska extremistická organizace. Ve skutečnosti neexistuje
Číst článek
„Toto je skutečná represe. V ruské LGBT komunitě panuje panika. Lidé naléhavě emigrují. Skutečné slovo, které používáme, je evakuace. Musíme se evakuovat z vlastní země, je to hrozné,“ řekl pro BBC Sergej Trošin, městský poslanec v Petrohradě, který se od loňska veřejně hlásí k LGBT komunitě.
I přes všechna tato opatření trvá Rusko na tom, že nijak nemíří na LGBT komunitu. Putin se na kulturním fóru v Petrohradě nechal slyšet, že gayové a transgender lidé jsou „součástí společnosti“, a vysmíval se „západnímu trendu“ veřejně cenit ty, kteří oslavují gay komunitu.
Náměstek ministra spravedlnosti Andrej Loginov pár dnů před oznámením žaloby tvrdil před Radou OSN pro lidská práva v Ženevě, že práva LGBT lidí jsou v Rusku chráněná. Na zasedání také řekl, že „omezení veřejných demonstrací netradičních sexuálních vztahů nebo preferencí pro ně není forma výtky“.
Tento zákon o prohlášení „mezinárodního hnutí LGBT“ za extremistickou organizaci dává Rusku možnost k potenciálnímu slovíčkaření. Kreml může v budoucnosti jednoduše říct, že nestíhá žádné homosexuály, nýbrž extremisty.
Historie práv LGBT komunity v Rusku
Po pádu Sovětského svazu v roce 1991 se liberalizovaly některé zákony ve prospěch LGBT komunity, homosexualita se dekriminalizovala v roce 1993 a od roku 1997 mohli transgender Rusové měnit své pohlaví v dokladech totožnosti.
Tento trend uvolňování ale netrval dlouho. Ruské úřady v posledních letech odmítaly vydat povolení ke konání průvodů Pride, zastrašovaly a zatýkaly LGBT aktivisty a schvalovaly anti-LGBT prohlášení.
Na Slovensku bude opět těžší si úředně změnit pohlaví. Ministerstvo zdravotnictví vyhovělo SNS
Číst článek
Během vlády Vladimíra Putina přijal Kreml konzervativní ideologii tradiční rodiny. Ruské úřady vysvětlují LGBT aktivismus jako západní ideologii, která je nepřátelská k Rusku a tlak na LGBT komunitu je reprezentován jako morální obrana ruských struktur.
V roce 2013 byl přijat zákon zakazující „propagaci netradičních sexuálních vztahů mezi nezletilými“, v loňském roce se tento zákon rozšířil mezi všechny věkové skupiny. A před třemi lety změnilo Rusko svou ústavu tak, aby z ní bylo zřetelně jasné, že manželství je svazek mezi mužem a ženou.
Zmínky o LGBT komunitě zmizely z knih, filmů, reklam a televizních pořadů. Začátkem listopadu dokonce jeden ruský televizní kanál odbarvil duhu na jihokorejském popovém videu, aby nebyl nařčen a obviněn z porušování zákona o „gay propagandě“.