V ruských školách vštěpují dětem, co si mají myslet o invazi. Žáci udávají učitele, kteří s ní nesouhlasí

Krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu se v ruských školách objevily nové přednášky a besedy: takové, na nichž pedagogové patřičným způsobem žákům vysvětlují válku se sousední zemí, jejich historické vztahy a nově teď i protiruské sankce.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruští bojovníci v obléhaném přístavu Mariupol. Písmeno Z se stalo symbolem ruské propagandy.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února, Kreml ji označuje za ‚speciální vojenskou operaci‘ | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Rusko se snaží držet pevně pod kontrolou, co si jeho obyvatelé myslí o invazi na Ukrajinu a jejích dopadech, a to včetně dětí a dospívajících. Pro nejmenší za tím účelem vznikl krátký kreslený film o Váňovi a Mykolovi.

A v ruských školách po ideologických přednáškách o historii rusko-ukrajinských vztahů nebo bratrství slovanských národů teď ministerstvo školství nařídilo besedy o protiruských sankcích.

Žáci pátých až jedenáctých tříd se při zatím poslední ze série besed mají seznámit s tím, jak se Rusko údajně úspěšně vyrovnává se sankcemi a nahrazuje západní produkci tou domácí.

Jak upozornil ruský deník Kommersant, učitelé mají podle instrukcí besedu začínat citátem prezidenta Vladimira Putina o „bezprecedentním vnějším tlaku na Rusko“ a zasadit ho do kontextu toho, že je Rusko tímto způsobem prý trestané za to, co označuje za „zvláštní vojenskou operaci na ochranu obyvatel Donbasu“.

Je to už čtvrtá podobná beseda na ruských školách. V těch předchozích třeba zaznělo, že na Ukrajině údajně vládne fašistický režim a že prý Rusko bylo vynucené zahájit invazi, aby tam znovu nastolilo mír.

Školáci udávají učitele

Ruští pedagogové by si přitom měli dávat pozor na to, co před žáky říkají. Atmosféra v zemi je nyní mimořádně vyhrocená. Od začátku března v Rusku platí nové zákony, které trestají až 15letým vězením to, co bude označené za lživé informace o ruských ozbrojených silách nebo jejich diskreditaci.

23:24

Ruský novinář: Písmeno Z má lidem nahradit zdůvodnění války, stojí za ním ideologické prázdno

Číst článek

Například ve městě Penza kvůli tomu teď čelí stíhání místní učitelka angličtiny Irina Genová. Konkrétně poté, co ji udali žáci osmé třídy. Nahráli si ji, když řekla, že považuje za správné, že nemůžou na sportovní závody v cizině, dokud se, jak uvedla, Rusko nezačne chovat civilizovaně. Audiozáznam zveřejnil internetový zpravodajský kanál Baza.

Z kontextu vyplývá, že si na něm žákyně pedagožce stěžovala, že se nemůže účastnit pravděpodobně evropského šampionátu v karate, který se má v červnu konat v Česku.

Podobně při kritice ruské invaze na Ukrajinu nahráli žáci i učitelku Marinu Dubrovovou z města Korsakov na Sachalinu. Matka jedné ze školaček ji pak udala na policii. Dubrovová za svá slova dostala pokutu a výpověď ze zaměstnání. O jejím případu informoval v Rusku blokovaný web Sibir.Realii, jeden z projektů spadajících pod Rádio Svobodná Evropa. 

Ruská média, mezi nimi zpravodajský web Kavkazský uzel, který rovněž ruský regulační úřad Roskomnadzor zablokoval, upozornila i na další podobný případ, kdy za protirežimní postoje vyhodili z práce učitelku matematiky z Astrachaně Jelenu Bajbekovovou.

Volání po očistě od zrádců

Podobných případů přitom přibývá nejenom ve školství.

Papež vyzval k zastavení masakrů. Rozvinul přitom ukrajinskou vlajku dovezenou z Buči

Číst článek

Přímo prezident Vladimir Putin nedávno otevřeně mluvil o nutnosti vnitřní očisty ruské společnosti od údajných vlastizrádců. Od toho, co nazval pátou kolonou, podporovanou Západem, která se teď podle něj má pokusit rozložit Rusko zevnitř. Prohlásil, že Rusko dotyčné vyplivne jako mušku, která mu náhodně vlétla do úst.

Někteří známí opoziční aktivisté, novináři, ale i obyčejní Rusové vystupující proti invazi na Ukrajinu a ruskému režimu jako takovému se v posledních týdnech setkali s tím, že jim kdosi na dveřích bytů nechal nápisy „Tady bydlí zrádce“ či další vzkazy v podobném duchu.

Šéfredaktorovi dnes už zlikvidované nezávislé stanice Echo Moskvy Alexeji Venediktovovi kdosi pro změnu nechal před dveřmi jeho bytu useknutou prasečí hlavu s parukou a nálepku s ukrajinským státním znakem s antisemitským nápisem. Snímek z bezpečnostní kamery na chodbě zveřejnil na svém kanálu na síti Telegram.

Také například strana Spravedlivé Rusko, jedna z menších parlamentních stran, spustila web, kde si lidé můžou stěžovat na ty, kdo podle nich škodí státu, a podněty se má následně zabývat hlavní vyšetřovací úřad v zemi.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme