Rusko láká státní zaměstnance na okupovaná ukrajinská území. Dostanou tam dvojnásobný plat

Na obsazená ukrajinská území nesměřuje Rusko jenom vojáky, ale snaží se tam dostat i státní zaměstnance z různých oblastí. Moskva mluví o obnově zničeného území, zároveň ovšem upevňuje kontrolu nad ním. Postupně na ruský model převádí školství, bankovnictví i další oblasti života. A ruským státním zaměstnancům, kteří se na Ukrajinu vydají, tento týden vláda garantovala dvojnásobek platu.

Moskva/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská armáda operuje v Chersonské oblasti

Pod ruskou kontrolou je momentálně také Chersonská a Záporožská oblast (ilustrační foto) | Zdroj: Profimeda

Učitelé, zdravotníci, ale další „řadoví“ státní zaměstnanci a pracovníci organizací, které jsou ruskému státu nějakým způsobem podřízené, si mají značně polepšit. Tedy pod jednou podmínkou: že se nechají pracovně vyslat do samozvaných republik v Doněcké a Luhanské oblasti, případně na další okupovaná ukrajinská území. Tento týden začalo platit nařízení vlády, které jim zaručuje dvojnásobek platu, pokud na takové angažmá přistoupí.

Těžké boje na východě pokračují. Ukrajinci nemají dostatek moderní techniky k protiofenzivě

Číst článek

Pod kontrolou ruských sil je momentálně i Chersonská a Záporožská oblast na jihu Ukrajiny. Právě tam nabízel umístění jeden z inzerátů, který se před několika dny objevil ve skupině na sociální síti, kde se sdružují studenti pedagogické univerzity v ruském Novosibirsku.

Na to, že budoucí učitele takto lákají přes léto a podzim na práci na okupovaných územích, aby pomáhali zajistit výuku na začátku nového školního roku, poukázal nezávislý zpravodajský server Tajga.info. Ten byl krátce po začátku invaze v Rusku zablokovaný.

Tři tisíce korun na den

Zmiňovaný inzerát se v Novosibirsku objevil ještě před přijetím vládního nařízení, které zavádí dvojnásobek platu pro zaměstnance vyslané na ukrajinská území. I tak si ale dotyční měli za takové angažmá přijít na podstatně vyšší sumu, než je v Rusku obvyklé. Inzerát sliboval odměnu až na sedm tisíc rublů na den, tedy asi tři tisíce korun.

A podobné částky figurovaly i u dalších podobných inzerátů, na které poukázal například nezávislý web Meduza, který působí z lotyšské Rigy. V nich lákali do Donbasu i učitele například z Nižegorodské oblasti nebo Ufy. Pedagogové si tam měli přijít na víc než trojnásobek průměrného učitelského platu v Rusku.

Rusové jsou opotřebovaní, rezervy budou klíčové, říká Londýn k obnovení útoku na Slovjansk

Číst článek

Ten činí v přepočtu okolo 20 tisíc korun, uvedenou cifru ale výrazně táhnou nahoru bohaté regiony, jako je Moskva a další. Ve většině zbývajících regionů je podstatně nižší.

Patronát nad územím

Moskva na okupovaných územích postupně převádí na ruský model nejen školství, ale také například bankovnictví i další oblasti života a upevňuje svou pozici v oblasti. Část ruských regionů v posledních týdnech deklarovala snahu se do těchto procesů aktivně zapojit a ujala se jakéhosi patronátu nad ukrajinskými oblastmi, které teď mají Rusové pod kontrolou.

Například Moskevská oblast, která obklopuje ruskou metropoli, se má podílet na výstavbě cest a dopravní infrastruktury v Novoazovském a Tělmanovském rajonu v Doněcké oblasti. Petrohrad se přihlásil k patronátu nad Mariupolem. Záměr zapojit se do obnovy provozu škol a školek, sociálních objektů nebo inženýrských sítí podobně avizovala také třeba Leningradská, Kurská, Brjanská a Nižegorodská oblast nebo Sevastopol na anektovaném Krymu.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme