Rusko vrátí šest dětí na Ukrajinu, informuje Katar, který dohodu zprostředkoval
Rusko propustí další šestici ukrajinských dětí a umožní jim návrat k rodinám. Učiní tak na základě dohody zprostředkované Katarem, informoval v úterý list The Washington Post s odkazem na katarské úřady. Děti, které podle zdrojů listu pobývaly u příbuzných v Rusku a na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, se nyní domů vrací přes Moskvu a Bělorusko.
Těchto šest dětí patří mezi tisíce nezletilých, které podle Kyjeva Rusko odvleklo na své území po vpádu na Ukrajinu nebo uvázly na územích okupovaných po začátku války. Rusko již letos v říjnu po zapojení Kataru nechalo odjet čtyři děti ve věku dvou až 17 let.
Ukrajina přišla během protiofenzivy o více než 125 000 vojáků. Tvrdí to ruský ministr obrany
Číst článek
„Dnešní oznámení představuje další malý, ale významný posun v rámci této spolupráce,“ uvedla katarská ministryně pro mezinárodní spolupráci Lulva Chatírová.
Agentura Reuters dříve s odvoláním na zdroje napsala, že jednání o propouštění dětí se konala nejméně od letošního dubna.
Mezi propuštěnými dětmi je podle Washington Post mimo jiné jedenáctiletý chlapec, jehož matka je příslušnice ukrajinské armády a nyní je v ruském zajetí. Dosud žil u příbuzných v okupované části východoukrajinské Doněcké oblasti, nyní bude u tety na Ukrajině.
Jiný, třináctiletý, chlapec žil u své babičky v Rusku a už se na Krymu shledal se svou matkou. Oba se na zpátky na Ukrajinu dostanou také přes Moskvu.
Moskva trvá na tom, že děti přesouvá z oblastí ohrožených konfliktem, aby je ochránila před boji. Ukrajina naopak uvádí, že jde ze strany Ruska o snahu děti připravit o jejich ukrajinskou identitu, a označuje to za únosy.
Tvrdé boje u Avdijivky. Rusové pomalu postupují, získali část průmyslové zóny, tvrdí institut
Číst článek
Do Ruska bylo podle Kyjeva zavlečeno téměř 20 000 dětí, přičemž se ukrajinské straně podařilo dostat zpátky 387 z nich.
Mezinárodní trestní soud v Haagu letos vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou, kteří jsou podle něj za únosy ukrajinských dětí z okupovaných území zodpovědní a jsou obviněni z válečných zločinů.
Rusko jurisdikci mezinárodního trestního soudu v Haagu neuznává a Kreml zatykač odmítl s tím, že nemá právní základ.