Slovinské povodně si vyžádaly už šest životů. Hrozí sesuvy půdy, na místa přijíždí zahraniční pomoc

Záchranáři v pondělí objevili další dvě oběti povodní, které v minulých dnech postihly Slovinsko. Celkový počet mrtvých tak stoupl na šest, ale bilance může dál růst, protože záchranné týmy se ještě nedostaly do některých odříznutých oblastí. Hrozí navíc sesuvy půdy, informovala v pondělí slovinská média. Do země vysílají pomoc státy z Evropské unie i NATO. Česká republika nabídla tři těžké mostové soupravy.

Lublaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

2023-08-07t132832z_1_230807-204944_afo.JPG

Podle agentury AP jsou pod vodou stále celé vesnice, dálniční síť je přerušená na řadě míst a několik mostů se zřítilo | Foto: Borut Zivulovic | Zdroj: Reuters

Ani noc na pondělí nebyla úplně klidná, napsal zpravodajský server 24ur. Hasiči zasahovali v 57 případech při odstraňování následků povodní, a to především v Pomurském regionu a v Korutanech.

Některé oblasti zůstávají zaplavené a řada silnic je stále uzavřena. Tam, kde voda odtekla, po sobě zanechává spoušť, bahno a sutiny. V postižených oblastech zůstává kvůli podmáčené půdě vysoké riziko sesuvů. Ty ve velkém rozsahu začaly již v neděli, zejména v Korutanech a v údolí řeky Savinja.

Řada vesnic či domů byla v pondělí odpoledne stále odříznutá od okolí, píše agentura STA. Na severu země některé oblasti byly přístupné jen z Rakouska. Šéf civilní ochrany Leon Behin uvedl, že se situace pomalu zlepšuje, ale návrat k normálu je ještě daleko.

Ohromné škody

Podle premiéra Roberta Goloba se povodně dotkly dvou třetin země a způsobily škody za nejméně 500 milionů eur (12 miliard korun), píše agentura APA.

Podle agentury AP jsou pod vodou stále celé vesnice, dálniční síť je přerušená na řadě míst a několik mostů se zřítilo. Zástupci podnikatelů tvrdí, že škody na hospodářství jsou ohromné.

Slovinsko požádalo o pomoc státy Severoatlantické aliance a Evropské unie. Potřebuje především těžkou techniku a vrtulníky pro záchranné akce. Helikoptéry poslaly do zasažené země Chorvatsko či Maďarsko, své stroje nabídlo i Rakousko, Španělsko či Ukrajina.

Zahraniční pomoc

Po NATO Slovinsko žádá pět těžkých vojenských vrtulníků. Těžkou techniku vysílají do Slovinska Francie a Německo. Česká republika nabídla tři těžké mostové soupravy, které mohou nahradit části zničené infrastruktury.

Podle Agentury pro životní prostředí se průtoky řek pomalu zmírňují. Výstraha před povodněmi ale nadále platí v Pomurském a Podrávském regionu a podél řeky Krky. Na úterý meteorologové hlásí převážně slunečné počasí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme