Jak válka ovlivňuje přírodu? Sýrie ztratila za posledních deset let 20 procent svých lesů
Španělský deník El País zaujala studie zaměřená na to, jak se za poslední desetiletí proměnila příroda v Sýrii v důsledku krvavé občanské války. Výzkum se zaměřil zejména na syrské lesy a provedla ho skupina vědců ze španělských výzkumných center.
Studie publikovaná v roce 2023 zjistila, že Sýrie v letech 2010 až 2019, přišla přibližně o 20 procent všech svých lesů. Dělostřelecké výbuchy vyvolávají lesní požáry, které se kvůli nedostatku zdrojů obtížně hasí.
Váleční uprchlíci a chudé obyvatelstvo zase využívá stromy jako zdroj paliva. Tento neudržitelný způsob hospodaření s lesy znamená, že se oblast nemůže zotavit a postupně degraduje.
„Dopad válek se neomezuje jen na utrpení lidí, ale zasahuje i přírodu a všechny živé bytosti,“ vysvětluje v textu deníku El País jedna z autorek studie Angham Daiyoubová, třicetiletá Syřanka, která v roce 2018 odjela do Katalánska, kde začala studovat magisterský obor lesní hospodářství na univerzitě v Lleidě.
Zelená transformace je drahá, ale budoucnost bez ní ještě dražší. Český ‚fosilní skanzen‘ je neudržitelný
Číst článek
Utrpení syrského lidu zná z první ruky a její rodina zůstává v Sýrii. Nyní žije ve Španělsku, kde se rozhodla studovat, jak zbraně a bomby ovlivnily syrské životní prostředí.
Z výzkumu vyplývá, že od roku 2011, kdy válka v Sýrii začala, do roku 2019 konflikt zdevastoval bezmála pětinu lesních porostů v zemi. Úbytek lesů pokračuje a škody jsou největší v pobřežním horském pásmu na severovýchodě Sýrie a v okolí Damašku na jihu země.
Studie upozorňuje, že blízkost lesních oblastí k silnicím, uprchlickým táborům a městským sídlům je jednou z hlavních příčin odlesňování.
„Lesy jsou zásadní pro ekosystém a lidi i pro boj se znečištěním vody a ovzduší. Pokud jsou vykáceny, to vše je ztraceno. Navíc se ale mnoho zalesněných oblastí v Sýrii nachází v horách, a pokud zůstanou bez stromů, může to při bouřkách způsobit erozi, změnit mikroklima oblasti a vést k desertifikaci a suchu,“ cituje El País výzkumnici Daiyoubovou.
Rozteklá ranvej či helikoptéra, která kvůli horku neodstartuje. NATO bojuje se změnami klimatu
Číst článek
Výzkum poukázal i na to, že v desetiletí před válkou Sýrie vykazovala každoroční nárůst lesních porostů. Podle Daiyoubové lze závěry studie vztáhnout i na další konflikty.
„Podle odhadů byly ve vietnamské válce ztraceny dva miliony hektarů lesa, tedy asi pětina lesní plochy na jihu země. Také na Ukrajině dochází k zasažení chráněných oblastí, útěku zvířat, vypalování lesů a degradaci půdy,“ upozorňuje výzkumnice.
Připomíná, že Ženevská úmluva hovoří o ochraně přírody během konfliktů a vyzývá k sankcím vůči ozbrojeným skupinám nebo zemím, které během válek nedodržují zákony na ochranu životního prostředí, uzavírá slovy syrské výzkumnice španělský El País.