Obrana před virtuálními útoky Ruska. S kyberbezpečností Ukrajiny pomůže deset zemí
Spojené státy, Kanada a osm evropských zemí založily iniciativu, která má posílit kybernetickou bezpečnost Ukrajiny. Ta se sama na takzvaném Tallinnském mechanismu podílí. Česko se k němu zatím nepřipojilo.
Skupina západních spojenců Ukrajiny chce zemi pomoct s obranou proti kyberútokům. „Je pravděpodobné, že ruské kybernetické útoky budou v dohledné budoucnosti pokračovat,“ uvádí estonské ministerstvo zahraničí.
Iniciativa má v plánu spolupracovat i se Severoatlantickou aliancí a Evropskou unií.
Kybernetické útoky se přesouvají z východu do zemí NATO. Důvodem je podpora Ukrajiny, míní odborník
Číst článek
„Tallinnský mechanismus pomůže posílit kybernetickou bezpečnost a civilní kybernetický potenciál Ukrajiny, posílit obranu našeho státu v kyberprostoru a uspokojit potřeby dlouhodobé kybernetické odolnosti,“ stojí v prohlášení ukrajinského ministerstva zahraničí.
Ukrajina v posledních měsících čelila několika kyberútokům, za kterými podle místních úřadů stálo Rusko.
V polovině prosince způsobil hackerský útok na největšího ukrajinského mobilního operátora Kyivstar rozsáhlé výpadky spojení. Podle britské obranné rozvědky šlo o jeden „z kybernetických útoků s největším dopadem na ukrajinské sítě“.
Například ve Lvově kvůli tomu vyměnili SIM karty v terminálech na placení jízdného v městské veřejné dopravě. Operátor už oznámil, že se mu podařilo obnovit služby v Ukrajině i v zahraničí. Jako poslední Kyivstar obnovil mezinárodní roaming.