Íránský ropný tanker znovu změnil trasu. Kam pluje, není jasné
Posádka íránského tankeru Adrian Darya 1, který pět týdnů zadržoval Gibraltar kvůli podezření z porušení protisyrských sankcí Evropské unie, nepožádala Libanon o povolení zakotvit v tamním přístavu. Prohlásila to v pátek libanonská ministryně energetiky Nada Bustáníová. Reagovala na předchozí výrok tureckého ministra zahraničí, který vyvracel zprávu o tom, že tanker míří k Turecku, tvrzením, že loď pluje do Libanonu.
Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu později v Oslu řekl, že tanker nepluje do Turecka, nýbrž do Libanonu.
Za minulých deset dní je to už třetí změna v trase tankeru, který Gibraltar propustil po pětitýdenním zadržování 18. srpna. Důvodem zadržení bylo podezření, že 2,1 milionu barelů ropy, které tanker veze, je určeno Sýrii, což je v rozporu s protisyrskými sankcemi EU.
Tanker se původně jmenoval Grace 1, před vyplutím z Gibraltaru se přejmenoval na Adrian Darya 1. Původní zprávy hovořily o tom, že tanker vyplul z Gibraltaru do přístavu v Řecku.
Íránský tanker je na cestě Středozemním mořem. USA vyzvaly Řecko, ať mu nepomáhá
Číst článek
Írán tento týden oznámil, že ropu z lodi už koupil zákazník a ten rozhodne, kam bude doručena. USA usilují o nové zadržení lodě, protože podle nich peníze z prodeje získají íránské revoluční gardy, které jsou na americkém seznamu teroristických organizací.
„Ministerstvo energetiky nekupuje surovou ropu v žádné zemi a Libanon nemá ropnou rafinérii. Žádný požadavek na přijetí tankeru Adrian Darya v Libanonu jsme neobdrželi,“ řekla Bustáníová.
Také libanonský ministr financí Alí Hasan Chalíl řekl, že Libanon nemá informaci o tom, že tanker míří do Libanonu.
Agentura AP upozornila, že Iskenderun je jen necelých 200 kilometrů od ropné rafinérie v syrském pobřežním Bánijásu, kam tanker podle prvních zpráv směřoval před zadržením na Gibraltaru.