Rusové intenzivně bombardují Ukrajinu, aniž by utrpěli výrazné ztráty. Je to poprvé od začátku války

Američtí zákonodárci v souvislosti s vojenskou pomocí Ukrajině věří, že situace na frontě zůstane neměnná bez ohledu na to, co Spojené státy udělají. Takové přesvědčení je ale mylné, upozorňuje americký Institut pro studium války ve své úterní zprávě. Rusové totiž momentálně sbírají síly a úspěšně využívají nedostatku munice, se kterým se ukrajinská armáda potýká.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják střílí z houfnice D-30 na ruské vojáky

Ukrajinský voják střílí z houfnice D-30 na ruské vojáky | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Pokud USA rychle neobnoví dodávky pomoci, Ukrajina nemůže ubránit současné pozice – potřebné jsou zejména americké systémy protivzdušné obrany. Rusové totiž jejich nedostatku využívají a intenzivně bombardují ukrajinské obranné pozice, aniž by utrpěli výrazné ztráty – je to poprvé od začátku plnohodnotné invaze, co taková situace nastala, podotýká institut.

Fiala po jednání v centrále NATO: První munici v rámci české iniciativy by Kyjev mohl získat v červnu

Číst článek

Od začátku roku obsadila ruská armáda více než 360 kilometrů čtverečních ukrajinského území. „Američtí politici si musí připustit, že další oddalování nebo zastavení vojenské pomoci povede k dramatickým ziskům ruské armády v letošním a příštím roce, a nakonec i k ruskému vítězství,“ upozorňují autoři zprávy.

Američtí analytici podotýkají, že pokud Západ podpoří Ukrajinu tak, že ruský nátlak odvrátí, bude ukrajinská armáda zřejmě tou největší a nejsilnější v Evropě. Zároveň by se tím umocnila vazba na NATO i v případě, že Ukrajina tou dobou ještě nebude členským státem.

Ruské vítězství by naopak mohlo mít zničující důsledky pro budoucnost NATO. Hranice aliance by se podle institutu posunuly „od Černého moře až do středního Polska“.

Už ve své předchozí analýze institut upozornil, že Rusko by nedostatek munice mohlo využít k ovládnutí města Časiv Jar v příštích týdnech. Výhledově by za současného stavu mohla ruská vojska postupovat i dál západně od již dobytého města.

Balík pomoci schválil už v únoru Senát USA, ale republikánské vedení Sněmovny reprezentantů jej odmítá předložit k hlasování v Kongresu. Návrh se týká zahraniční pomoci a kromě více než 60 miliard dolarů (asi 1,4 bilionu Kč) pro Ukrajinu zahrnuje i finance pro jiné americké spojence, včetně Izraele.

Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Mike Johnson ale v pondělí uvedl, že Kongres bude tento týden projednávat finanční pomoc Izraeli a Ukrajině odděleně.

har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme