Německá ministryně vnitra chce lépe dělit ukrajinské uprchlíky v Unii. Řešit se má i migrace z jiných oblastí
Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová by chtěla lépe přerozdělit válečné uprchlíky z Ukrajiny mezi ostatní evropské státy. Prohlásila to po vnitroněmecké konferenci o migraci, na kterou pozvala představitelé německých spolkových zemí. Ministryně chce také lépe kontrolovat migranty, kteří do Německa míří z jiných krizových regionů. Jedna z tras vede i přes Českou republiku, Německo proto na pomezí s Českem zintenzivnilo namátkové kontroly.
„Zasazuji se obzvláště za důraznější přerozdělení lidí, kteří z Ukrajiny prchají. Že Polsko přijalo více než 1,5 milionu lidi, my více než jeden milion a další větší státy Evropská unie, jako třeba Španělsko, jen 100 000, to takto nemůže zůstat,“ řekla Faeserová.
Sociální geograf: Ukrajinci se chtějí vrátit domů. Ale když tu zakoření jejich děti, možná zůstanou
Číst článek
Poznamenala, že uprchlíci z Ukrajiny představují velkou výzvu. „Osm z deseti migrantů bylo v loňském roce z Ukrajiny,“ řekla. Odpovědnost připsala ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. „Vyvolal v Evropě největší uprchlickou vlnu od konce druhé světové války,“ řekla.
Spolkový statistický úřad ve čtvrtek na základě předběžných propočtů oznámil, že do Německa v loňském roce přišlo 1,1 milionu lidí Ukrajiny.
Asi 139 000 Ukrajinců se sice během roku zase do vlasti vrátilo, i tak ale migrace z Ukrajiny v roce 2022 překonala krizové roky 2014 až 2016, kdy do Německa přišlo 834 000 lidí ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku.
Faeserová řekla, že spolková vláda od počátku finančně podporuje německé regiony, které se o uprchlíky starají, a že v tom bude pokračovat. „Loni to bylo 3,5 miliardy eur (83 miliard Kč) a pro letošní rok jsme schválili 2,75 miliardy eur (65 miliard Kč),“ řekla.
Rund 1,1 Millionen Zuzüge von Menschen aus der #Ukraine wurden 2022 in Deutschland erfasst – gut zwei Drittel (68 %) davon von März bis Mai. Mehr zu Alter, Geschlecht und Verteilung der Ukrainerinnen und Ukrainer hierzulande: destatis.de/DE/Presse/Pres…
08:05 – 16. 02. 2023
Spolkové země a obce si ale stěžují, že i tak mají problémy se zajištěním bydlení pro běžence. Faeserová tento problém přislíbila s pomocí ministerstva financí, ministerstva bytové výstavby a úřadu spravující spolkové nemovitosti vyřešit. Prozatím nabídla regionům zhruba 70 000 ubytovacích míst.
Ukrajinští uprchlíci zaplatili v Česku osm miliard korun na odvodech. Zaměstnaných je téměř 100 000
Číst článek
Tématem čtvrteční konference byla i zvýšená migrace z jiných zemí, mimo jiné z blízkovýchodních států. Faeserová řekla, že kancléř Olaf Scholz se na summitu Evropské unie s ostatními státníky shodl na posílení ochrany vnějších hranic Evropské unie. Německo zároveň lépe střeží i své hranice.
„My jsme prodloužili kontroly na hranicích s Rakouskem a na pomezí s Českem jsme zintenzivnili namátkové kontroly. Se Švýcarskem jsme se dohodli na společných kontrolách ve vlacích a na hranicích. Zesílíme také úsilí o důslednou deportaci odmítnutých žadatelů o azyl,“ řekla.
Německá policie za loňský rok zaznamenala nejvíce případů ilegálních přechodů hranic za posledních šest let. Bylo jich 91 986, kdežto předloni 57 637. V roce 2021 ale měla na migraci vliv omezení zavedená kvůli pandemii covidu-19.