V Drážďaněch už voda mírně klesá. Labe se ale v Německu do původního koryta vrátí až na konci září

Sousední Sasko by mohlo z povodní vyváznout relativně lehce. Hladina Labe během čtvrtka v Drážďanech vystoupala na maximum a teď už by měla mírně klesat. Návrat do původního koryta se ale očekává až koncem září. Do toho se chystají volby v Braniborsku, které je ohroženo vodou z Polska. Podle agentur ale může katastrofa pomoci současnému zemskému premiérovi ze sociální demokracie.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hladina Labe během čtvrtka v Drážďanech vystoupala na maximum

Hladina Labe během čtvrtka v Drážďanech vystoupala na maximum | Zdroj: Reuters

Labe oproti původním odhadům vystoupalo mírněji. Hladina nakonec ani nedosáhla na kritickou úroveň. Řeka v Drážďanech zaplavila velkou část promenády a také některé silnice podél nábřeží, ale větší hospodářské škody nezpůsobila. Jen v centru města to občas vypadá na dopravní kolaps.

‚Topíme se.‘ Povodně zasáhly i okolní země, nejdramatičtější je situace v Polsku a Rakousku

Číst článek

Za to, že záplavy nemají větší dopady, vděčí Drážďany práci hasičů, kteří narychlo odklízeli trosky nedávno zřízeného mostu. To se mělo původně dělat až po záplavách, ale některé kusy ztěžovaly průtok Labe a hasiči museli ve dne v noci odstraňovat ty největší překážky.

Nyní by už něco takového nebylo možné, protože se Labe drží na druhém povodňovém stupni a jakékoliv práce tak nebudou ještě nějakou dobu možné. Kvůli tomu, že se postupně vypouští voda z Vltavské kaskády, nápor na Labe jen tak nepoleví. V Drážďanech by měl pominout až koncem září.

Jiné části Německa se na velkou vodu teprve připravují. Starosti jim dělají také záplavy v Polsku, protože se mohou přelít na německé území. Řeka Odra lemuje velkou část východních hranic Německa a její hladina by tam měla stoupnout někdy o víkendu.

Vratislavský protipovodňový systém vydržel. Donald Tusk varuje před ‚neopodstatněnou euforií‘

Číst článek

Největší problémy očekávají obce na soutoku Odry a Lužické Nisy. Tam jsou v bezprostředním ohrožení i obydlí a lidské životy. V oblasti jsou ale velké travnaté hráze, které budou hlídat dobrovolníci, aby včas odhalili případné trhliny.

Území navíc není moc zalidněné a spolková země Braniborsko po povodních v roce 1997 investovala do protipovodňové ochrany. Tamní premiér Dietmar Wojtke tak předběžně počítá s tím, že je oblast na velkou vodu připravená a vyhne se větším škodám.

Dopad na volby

Spolkovou zemi navíc tuto neděli čekají regionální volby. Zemské úřady, ale věří, že dopady povodní nebudou nijak velké a nevidí důvod, proč hlasování odkládat. Dva okresky ale raději přestěhují volební místnosti, aby nebyly v záplavovém pásmu.

4:59

Hygienička: Část lidí v Ostravě povinně naočkujeme proti žloutence. Už před povodní tu bylo ohnisko

Číst článek

V Braniborsku se nyní odehrává těsný souboj mezi sociálními demokraty a stranou Alternativa pro Německo (AfD). Její volební předák Hans-Christoph Berndt zatím k povodním vzkázal, že za ně nemůže klimatická změna, ale špatný stav hrází, který způsobují bobři, a Německo by je mělo vymýtit.

Ostatní strany se k povodním moc nevyjadřují právě kvůli tomu, že Braniborsko neočekává větší problémy. Agentura Infratest DIMAP navíc čeká, že by situace mohla nahrát současnému premiérovi a volebnímu lídrovi Wojtkemu. Katastrofy jsou totiž zpravidla věcí, z kterých těží ti, co jsou u moci.

Mezi voliči navíc mohou rezonovat výsledky nedávných voleb v Sasku a hlavně v Durinsku, kde si AfD připsala historicky první velké vítězství. Obavy z dalších úspěchů této strany tak mohou řadu Němců přivést k taktizování a volení pro jiné velké strany.

A navíc, hned po volbách v Sasku a Durinsku začala braniborská sociální demokracie v průzkumech výrazně posilovat a AfD nyní dohání.

Václav Jabůrek, hof Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme