V Maďarsku propukla plagiátorská aféra. Týká se samotného prezidenta
Maďarskem hýbe skandál, který je spojen s nejvyšším státním představitelem - s prezidentem Pálem Schmittem. Internetové vydání populárního ekonomického týdeníku HVG tvrdí, že opsal svou doktorskou disertaci z roku 1992. V této souvislosti se připomíná podobná aféra německého ministra obrany Karla-Theodora zu Guttenberga, který nakonec musel odstoupit.
Pál Schmitt byl roku 1992 předsedou Maďarského olympijského výboru, doktorskou práci napsal o olympijském hnutí. Jistá soukromá osoba si před téměř rokem jeho práci přečetla a zjistila, že jsou v ní použity věty, které naznačovaly, že by mohlo jít o překlad z práce bulharského odborníka.
Nyní se tvrdí, že 215 stránková disertace obsahuje 180 stran pouze přeložených od bulharského autora, bez citátů a uvedení zdroje. Pouze na závěr byl bulharský autor uveden mezi použitou literaturou. Doktorská práce navíc podle odborníků obsahuje i řadu věcných chyb.
Plagiátoskou aféru v Maďarsku přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek.
Aféru zveřejnil hospodářský týdeník, protože se na něj její objevitel obrátil. Investigativní práce týdeníku pak trvala devět měsíců. Ten nyní považuje za prokázané, že Pál Schmitt se uchýlil k plagiátorství.
Samotný prezident zatím na nařčení zatím nijak nereagoval. Prezidentská kancelář však vydala krátké prohlášení, že to není pravda. Nicméně vysvětluje, že prezident před časem spolupracoval s bulharským sportovním diplomatem a čerpali ze stejných zdrojů.
Taky vládní politici prezidenta brání a hovoří o bulvárních metodách, o pokoutných snahách diskreditovat hlavu státu, vládu a celou zemi.
Na druhé straně opoziční politici využívají aféru ve svůj prospěch a žádají odstoupení prezidenta. Připomínají celou sérii prezidentských přešlapů Pála Schmidta, které mu zatím prošly. Toto je však podle nich mimořádně vážné.
Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedl budapešťský spolupracovník ČRo Gregor Martin Papucsek, v Maďarsku zatím nikdo neví, co bude dál.
„Těžko si lze představit, že by Pál Schmitt odstoupil, bude se bránit do poslední kapky krve a bude ho bránit i celá vláda. Odvolávat prezidenta může jen parlament, tam má vláda dvoutřetinovou většinu. Kdyby se to nějakým ‘nedopatřením‘ přece stalo, odpovědnost by padla i na hlavu premiéra Viktora Orbána, který ho do funkce nominoval,“ připomněl.