V parlamentních volbách v Turecku jde o hodně. Prezident Erdogan chce posílit svou moc
Turecko v neděli čeká přelomové hlasování. Voliči rozhodnou o dalším směřování své země a konkrétně také o další budoucnosti svého prezidenta Rexhepa Tayippa Erdogana. Právě tento politik stojí v centru veškeré pozornosti, aniž by sám kandidoval.
Po svém prvním zvolení do úřadu premiéra se Erdogan ještě hlásil k odkazu Atatürka. Od té doby však celou řadu principů popřel.
Odklon od sekulárního směřování země je patrný na první pohled, dívky v šátcích na univerzitách, řada středních škol nese náboženské označení.
Erdogan se po dvou obdobích v úřadu premiéra nechal zvolit prezidentem. Ve funkci se ale stále častěji chová jako sultán.
V istanbulském paláci Dolmabahce, někdejším sídle sultánů, si vybudoval apartmá. A v Ankaře pak obří palác. K dispozici má 1150 místností. To, že jde o černou stavbu, ho nijak netrápí.
Turecko v neděli čeká přelomové hlasování. V předvolebním Istanbulu natáčela zvláštní zpravodajka ČRo Klára Stejskalová
„Mohly se ušetřit velké peníze. Prezidentský palác máme. Nebyl vůbec zapotřebí. Mohlo se ušetřit na jiné aktivity, smysluplné ekonomické projekty nebo třeba ochranu životního prostředí,“ rozčiluje se student ekonomie Taner.
Být protokolárním prezidentem, který pouze klade věnce, Erdoganovi nestačí. Chce změnit ústavu a zavést v Turecku prezidentský systém. Naplno se zapojil do kampaně. Po celém Turecku slavnostně otevíral stavby, nádraží, stadiony, které už fungují několik měsíců. Na mítincích burcuje své příznivce:
„ Dá-li Bůh, 7. června zvítězíme a otevřeme cestu k novému Turecku.“
Je otázka, jak si Erdogan nové Turecko představuje. Opozice varuje před autoritářským systémem.
Dva lidé zemřeli při explozích na předvolebním mítinku na východě Turecka
Číst článek
O Erdoganovi se na mítincích opozičních stran mluví jako o diktátorovi. Průzkumy ukazují, že i když je jeho AKP zdaleka nejpopulárnější stranou, potřebnou většinu ke změně ústavy pravděpodobně nezíská.
Opozice se proto obává, aby nedošlo během voleb k manipulaci s výsledky.
V posledních týdnech došlo k 168 útokům na zařízení nebo členy HDP, prokurdské strany, která se může stát jazýčkem na vahách. Mimo jiné k bombovým útokům na politická sídla HDP ve městě Mercin a Adana. V pátek pak na předvolební mítink ve východotureckém městě Diyrbakiru. Ve čtvrtek zastřelili řidiče volebního autobusu strany HDP. O pokojné kampani tak nemůže být řeč.