Demonstrace žlutých vest už způsobily miliardové škody, tvrdí francouzský poslanec
Francouzská ekonomika přišla kvůli demonstracím takzvaných žlutých vest v přepočtu až o 90 miliard korun. Francouzskému rádiu RTL to řekl poslanec vládní strany Republika v pohybu Roland Lescure. Ten zpracovával zprávu o dopadech demonstrací na francouzské hospodářství. Protesty proti vládě prezidenta Emmanuela Macrona trvají už osm měsíců.
Rozbité výlohy, vyrabované obchody nebo zapálená auta. Takové škody zůstávaly po protestech žlutých vest ve Francii.
„Je to katastrofa jak pro obchody, tak i pro naši ekonomiku,“ zdůrazňoval po jedné z prosincových demonstrací na pařížském bulváru Champs-Elysées ministr financí Bruno Le Maire. Pojišťovny vyplatily v přepočtu přes 5,5 miliardy korun.
Francouzská policie zadržela na vojenské přehlídce 152 lidí, pískali na Macrona
Číst článek
Celkové náklady spojené se škodami po protestech se ale určují obtížně. Francouzský poslanec a zároveň šéf parlamentní komise pro ekonomické záležitosti Roland Lescure ve středu ve vysílání rádia RTL řekl, že celková faktura se pohybuje až kolem tři a půl miliardy eur.
Ohniska protestů
Zpráva se jmenuje Impact Gilets Jaunes, tedy Dopady demonstrací žlutých vest. Od května na ní pracuje 16 poslanců Národního shromáždění. Mluvili s různými lidmi, kterých se demonstrace dotkly. Zákonodárci zároveň navštívili některá města, kde byly nejsilnější protesty - mimo Paříž byli třeba v Toulouse, Bordeaux nebo v Rouenu.
O hodně peněz kvůli demonstracím přišli obchodníci, protože demonstranti protestovali i v době vánočních svátků a taky na Nový rok, kdy mají v obchodech největší tržby. Podle informací televize France Info obchodníci přišli až o 30 procent svých tržeb. Další v přepočtu stovky milionů korun musel vyplatit francouzský stát, a to za přesčasy pro policisty a zásahové jednotky. I tak někteří policisté stávkovali kvůli neproplaceným hodinám a podmínkám na demonstracích.
Macronův příslib nižších daní žluté vesty neuspokojil, do ulic vyrazili protestovat i tuto sobotu
Číst článek
Protesty nekončí
Demonstrace navíc zatím nejsou u konce. Patrné to bylo o víkendu, především v neděli, kdy ve Francii slavili 230 let od dobytí Bastily – 14. červenec je ve Francii státním svátkem.
Žluté vesty využily této příležitosti a znovu přijely z menších měst a z venkova do Paříže. O víkendu tam protestovalo několik tisíc lidí, včetně lídrů hnutí – v Paříži byl například Eric Drouet, Maxime Nicole, Jerome Rodrigues a další. Dá se říct, že demonstranti chtěli využít toho, že je v ulicích mnoho novinářů.
Je ale pravda, že na demonstracích je oproti minulému listopadu podstatně méně lidí a i francouzská média už hnutí nevěnují takovou pozornost. Nicméně je třeba vnímat, že ve Francii existuje poměrně významná část nespokojených obyvatel, což se může projevit ve volbách, které Francii čekají – teď tam bude každý rok nějaké hlasování – příští rok budou ve Francii komunální volby, dále pak regionální, na úrovni departmentů a v roce 2022 čekají Francii prezidentské volby.