Odkaz na článek někteří sdílí na sociálních sítích s nelichotivými komentáři směrem k vládě Petra Fialy (ODS) či poslancům. Má to ale háček - vůbec nejde o Českou republiku.
„Na internetu je mnohem větší prostor pro neupřímnost nebo falešnost. Víme, že holky a kluci i dospělí utíkají k virtuálním kamarádstvím, když se jim nedaří v těch skutečných,“ říká psycholožka.
Ještě se ani neposadí, ale už mají účet na instagramu. Rodiče často zakládají dětem účty na sociálních sítích hned po narození. Proč by měli být rodiče opatrní, vysvětluje reportérka Jana Magdoňová.
Centrum kybernetické bezpečnosti chce na klasických pohádkách ukázat i těm nejmenším dětem nástrahy internetu. Vznikla proto nová kniha Kyberpohádky, které mají také audioverzi na internetu.
Pokud rodiče využívají telefon dítěte proto, aby své potomky měli pod kontrolou, je důležité s nimi o tom mluvit a své kroky dobře vysvětlit, jak popisuje v rozhovoru Petra Sobková.
„Už před pandemií upozorňovaly Linky bezpečí a další, že narůstá počet dětí, které se na ně obracejí. Také dětští psychiatři zjistili, že se zvyšuje poptávka,“ upozorňuje Miroslava Flemrová.
Odbornice Michaela Slussareff z Univerzity Karlovy zdůrazňuje také vliv stresu. Čas před obrazovkami se totiž úměrně zvyšuje s rostoucí mírou stresu v rodině. Svůj podíl nese také distanční výuka.
Jak děti naučit bezpečně se pohybovat ve světě digitálních technologií a v online prostoru - tomu se věnuje nový rodičovský průvodce džunglí digitálního dětství a puberty.
Nárůstu psychických potíží u dětí si všímají i pracovníci Linky bezpečí. I když to pozorují několik posledních let, lockdown situaci podle nich ještě zhoršuje.
Organizace Spojených národů ujasňuje, že práva dětí platí úplně stejně v digitálním světě jako kdekoliv jinde. Vyplývá to z takzvaného Obecného komentáře, který schválil Výbor OSN pro práva dětí.
V Evropském srovnání jsou tuzemské děti na druhé příčce v tom, kolik z nich na internetu vidělo sexuálně laděný obsah. Podle odborníků ale možná rizika přeceňujeme.
„Veškerý materiál jsme předali Policii ČR a víme, že se na případech intenzivně pracuje. Průběh vyšetřování je ale pochopitelně tajný, tudíž neznáme bližší informace,“ uvádějí tvůrci V síti.
První den je v provozu krizová telefonní linka zaměřená na rizika kyberprostoru. Pomoci má dětem, které mají špatnou zkušenost z internetu. Prázdniny pro start nového projektu vybrali autoři záměrně.
České děti, které se prohánějí po internetu, narážejí častěji než většina jejich vrstevníků v Evropské unii na stránky se závadným, rizikovým obsahem. Setkaly se s nimi dvě třetiny dětských uživatelů v Česku. Podobně vycházejí ze studie Evropské studie pouze Estonsko, Litva a Švédsko. Větší ochranu v tomto směru chce zajistit Národní centrum bezpečnějšího internetu.
Na nebezpečné komunikační praktiky na internetu zaměřili svůj výzkum autoři olomouckého projektu E-bezpečí. Zapojili do něj dva tisíce dětí a jak se ukázalo, patnáct procent dětí se už setkalo se stalkingem nebo kyberstalkingem - nebezpečným pronásledováním pomocí informačních a komunikačních technologii
8:14
|Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová, Klára Bílá|Zprávy z domova
Každé desáté dítě se v posledním půlroce stalo obětí takzvané kyberšikany. Tedy čelilo nadávkám a útokům v textových zprávách, mailech nebo na sociálních sítích. Vyplývá to z posledního průzkumu Nadace O2 a občanského sdružení AISIS.
Děti jsou vystavovány urážkám nadávkám, které jim chodí v textových zprávách. Jedná se o takzvanou kyberšikanu. Do jedné z forem patří útoky na elektronické účty, vydírání nebo vyhrožování na chatech.
Kampaní Červené tlačítko se česká vláda snaží zapojit do celosvětového boje proti zneužívání internetu. Letošní moto "Think B4 U post" (Mysli než něco pošleš) by chtěla doplnit jednoduchou a lehce dostupnou aplikací. Ta by měla ve formě červeného hlásného tlačítka fungovat jako součást webové stránky nebo hlavního panelu prohlížeče. Už v prvních hodinách projektu se objevily důležité informace.