„V benediktinských klášterech byly zahrady povýšeny i ve spirituálním slova smyslu, protože v nich mohli být pochováni zemřelí bratři. Ale nevíme to přesně,“ poposuje Jarmila Skružná.
Návštěvníci si prohlédnou i cestovní lékárničku. „Tu si člověk vozil s sebou. Dneska si bereme paralen do peněženky, tenkrát lidé brali truhličku s lékovkami,“ doplňuje historička.
Opatství na přílivovém ostrově Mont-Saint-Michel je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Mont-Saint-Michel je žulový, 80 metrů vysoký ostrov, který je během odlivu obklopen tekutým pískem.
Ve východoukrajinském městě žilo před válkou dost lidí, kteří si přáli připojit k Rusku. Takzvaný ruský svět tam ale zůstal, i když okupanti odešli. S místními mluvil reportér Martin Dorazín.
Pracovníci narazili při stavbě hned na několik problémů. Kromě velké vlhkosti byl také nalezen radioaktivní prvek. Celkově nakonec bylo prací mnohem více, než se původně předpokládalo.
O záchranu unikátní nástropní fresky usilují lidé, kteří se podílejí na obnově kláštera v Chotěšově. Malba je na řadě míst poškozená, pomoci by mohly peníze z veřejné sbírky.
Výstava se na brněnském Špilberku koná přesně 700 let poté, co se královna Eliška Rejčka zasadila o výstavbu kláštera cisterciaček na Starém Brně. Pro něj tehdy nechala duchovní rukopisy zhotovit.
„Bude tu 22 pokojů pro hosty, pro lidi, kteří chtějí prožít nějaký duchovní pobyt, seminář. Je to určené vyloženě pro veřejnost,“ říká převor vyšebrodského kláštera Justin Berka.
„Bohu jsem nevyčítala, proč právě já. Spíš jsem se divila, že jsem se tam octla právě já, která jsem těm věcem vůbec nerozuměla,“ vzpomínala sestra Bohdanka.
Klášter je majetkem ukrajinské vlády a úřad, pod který spadá, dříve tento měsíc informoval Ukrajinskou pravoslavnou církev, že ve středu 29. března vyprší nájemní smlouva.
50:20
Hodonín||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Řeholnice Marie a Františka Řezáčovy alias sestra Irena a Helena se 50 let starají o mentálně postižené, staré a nemocné v klášteře na Velehradě. Málokdo zná jejich životní příběh.
Další návštěvníky má do klášterů přilákat nové muzeum zaměřené na život duchovních ve středověku. Zastupitelé proto na posledním jednání schválili mimořádnou dotaci ve výši dvou milionů korun.
Služba bezpečnosti Ukrajiny uvedla, že při razii zkontrolovala 350 budov patřících Ukrajinské pravoslavné církvi a 850 osob. Mezi nimi identifikovala několik cizinců, zejména Rusů.
„Nemáme všechny závěry, ale může se jednat třeba o alegorii času nebo ročních období,“ vysvětlila zástupkyně kastelána s tím, že na výsledky bádání si ještě budeme muset počkat.
Autoři expozice muzea nové generace ve Žďáru nad Sázavou využívají magickou atmosféru bývalého cisterciáckého kláštera a zavedou vás přímo mezi středověké mnichy nebo kameníky.
Do prodeje šlo pivo jantarové barvy Maredret Altus, při jehož výrobě se používá hřebíček a kuličky jalovce. Druhým produktem je Maredret Triplus, což je světlé pivo typu blond s koriandrem a šalvějí.
Tesaři, restaurátoři, pokrývači a štukatéři dokončují rozsáhlé opravy v sázavském klášteře, které začaly před dvěma lety. Opravou za 120 milionů prošla barokní fara, gotická věž s trojlodím i kostel.