Největší akci v Praze připravila Paměť národa, a to celodenní projekt Nezapomeňme 80. Na pódiu na Václavském náměstí vystoupí hudebníci i osobnosti z kultury a politiky.
Z vojenského hlediska byli organizátoři Pražského povstání ve složité situaci. I když bylo jasné, že se blíží konec války, Němci stále měli kolem Prahy velmi silné jednotky.
Pietní akt připomněl 80. výročí Pražského povstání, které začalo 5. května 1945. Českým povstalcům se již 8. května podařilo přimět vojska nacistického Německa ke kapitulaci.
„Představitelé, které nóty sovětské strany označují za nedůvěryhodné, jsou postupně z připomínán květnových bojů vyloučení a odsouzeni k zapomnění," říká historik Tomáš Jakl pro Radiožurnál.
„8. květen je oslavou zcela oprávněně, ale následky si neuvědomujeme a přitom mají obrovský dosah. A bude jedno, jestli se bavíme o druhé světové válce nebo o následcích současné války na Ukrajině.“
Předsednictvo a výkonný výbor TOP 09 podle předsedkyně strany Markéty Pekarové Adamové rouhodne o novém ministrovi pro vědu a výzkum v nejbližších dnech.
Je pátého května a přesně před 79 lety začalo pražské povstání proti nacistickým okupantům. Památku padlých po poledni před historickou budovou Českého rozhlasu uctí ústavní činitelé i pamětníci.
Do první půlky minulého století rádio představovalo nejmodernější sdělovací prostředek. Rozhlas dokázal nejrychleji informovat o dění, přinášet oznámení, odborné přednášky, ale i zábavu.
„Němci se snažili zachránit, co se dá, spojenci co nejrychleji ukončit válku a Sovětský svaz zabrat co největší část území pro své poválečné výhody,“ popisuje události konce 2. světové války Jakl.
31. května 1945 napsal sovětský diplomat v Československu Valerian Alexandrovič Zorin ve své nótě: „Česká národní rada nemůže požívati důvěry velitelství Rudé armády ani důvěry československé vlády“.
Kvůli významu rozhlasu se stala budova na pražských Vinohradech terčem útoku jednotek SS. Bránili ji sami pracovníci rozhlasu, povstalci i četníci. V bojích padlo 170 lidí.
Janu Maryškovi bylo přes 80 let. Část audia byla pořízena v kancelářích ve Svazu protifašistických bojovníků, pokračování ve smíchovském bytě pana Maryšky.
V červenci 1942 musela Eva nastoupit spolu s rodiči do transportu a odjet do ghetta v Terezíně. Jejího muže Viléma poslali na práci do tábora Mořina, později zemřel v Terezíně při tyfové epidemii.
V hlavním městě si ve čtvrtek lidé připomínali 77. výročí začátku Pražského povstání. K pietnímu aktu se tradičně sešli také před budovou Českého rozhlasu na Vinohradech.
3:10
Praha||Zuzana Machálková, Jan Bílek|Zprávy z domova|Fotogalerie
Česko si připomíná začátek Pražského povstání v roce 1945. Lidé se v závěru druhé světové války, pět dnů po sebevraždě nacistického vůdce Adolfa Hitlera, postavili na odpor nacistickým okupantům.
Co definuje vztahy mezi Českem a Británií? Jsou intenzivnější po zveřejnění informací o útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích? Hostem Radiožurnálu byl britský velvyslanec Nick Archer.
Únorem 1948 Československo nastoupilo cestu údajného „ráje na zemi“. Alespoň tak by se mohlo zdát z vystupování tehdejších komunistických představitelů po převratu.
Přes den budou v době výluky jezdit autobusy XC na trase mezi stanicemi Pražského povstání a Hlavní nádraží s intervalem jedné až dvou minut. Uzavřen bude také přestup mezi linkami C a A na Muzeu.
Ráno 9. května 1945 naskočil rozhlasový hlasatel Alfréd Technik do reportážního vozu a rozjel se po osvobozené Praze. Pro posluchače rozhlasu popisoval setkání se sovětskými vojsky.