Vládní poradce Pojar v Koreji předjednával návštěvu prezidenta v Praze. Nemá jít jen o Dukovany
Jihokorejský prezident Jun Sok-jol přiletí ve druhé polovině září do Česka. Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz to potvrdila mluvčí vlády Lucie Ješátková. O plánované návštěvě už dřív informoval premiér Petr Fiala (ODS) poté, co kabinet rozhodl, že nové jaderné bloky v Dukovanech postaví jihokorejská společnost KHNP.
Příprava návštěvy se tak právě v těchto dnech rozběhla naplno. Podle informací redakce byla ve středu na vládě v Praze jednat korejská delegace. A přímo s jihokorejským prezidentem ve stejný den v Soulu o návštěvě jednal poradce vlády pro národní bezpečnost Tomáš Pojar.
Podle zprávy jihokorejské prezidentské kanceláře Pojar „vyjádřil naději, že česká vláda posílí komplexní spolupráci s Koreou v různých oblastech včetně jaderných elektráren“.
Tomáš Pojar Radiožurnálu a iROZHLAS.cz řekl, že je v Soulu společně se zástupci Kanceláře prezidenta republiky a ministerstva zahraničních věcí.
Úplně jiná úroveň
„Cílem je příprava návštěvy jejich prezidenta u nás, která by měla zpečetit společnou snahu o prohloubení našich ekonomických, obchodních, investičních a vědecko-technických vztahů v následujících letech ve všech sférách, nejen v energetice,“ uvedl Pojar. „Jsme přesvědčeni, že spolupráci můžeme v následujících měsících posunout na úplně jinou úroveň,“ podotkl.
Kancelář prezidenta Jun Sok-jola ve zprávě z jednání také sdělila, že Pojar korejskou stranu ujistil, že je přesvědčen o úspěšném dotažení smlouvy na stavbu dvou jaderných bloků firmou KHNP.
„Pokud jde o Českou republiku, pevně věříme, že s Koreou uzavřeme konečnou smlouvu o výstavbě jaderné elektrárny v Dukovanech,“ citovala Pojara Jun Sok-jolova kancelář. Korejský prezident pak slíbil, že udělá všechno pro úspěch projektu. A při své návštěvě v Česku bude podle svých slov „dále rozvíjet strategické partnerství mezi oběma zeměmi.“
Deník The Korea Times v této souvislosti na konci srpna napsal, že jihokorejský prezident se chystá Prahu navštívit společně se šéfy velkých jihokorejských firem, jako je Samsung, Hyundai Motor nebo LG.
Technologické fórum
V Praze se 20. září má uskutečnit Česko-korejské technologické fórum. Pozvánku na svých stránkách už zveřejnila například Technologická agentura, která je spolupořadatelem akce.
Westinghouse teď spíš hraje o slušné ‚držhubné‘, myslí si Gavor o odvolání k antimonopolnímu úřadu
Číst článek
Komplikací spolupráce s Koreou se nicméně může stát fakt, že neúspěšní uchazeči o český jaderný tendr - společnosti Westinghouse a EDF – napadly výběr KHNP pro stavbu nových dukovanských bloků u antimonopolního úřadu. Ten zahájil ve věci správní řízení a zatím není jasné, jaký bude výsledek.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže upozornil, že „délku řízení není v současné době možné s ohledem na věcnou i procesní složitost předvídat“. Je tak otázka, zda investor stavby za nejméně 400 miliard korun, kterým je polostátní ČEZ ve spolupráci se státem, bude moct uzavřít s KHNP smlouvu dle plánu, tedy do konce března příštího roku.
Americký Westinghouse své argumenty směřuje k využití bezpečnostní výjimky v tendru, zatímco francouzská EDF k porušení zadávacích podmínek soutěže. Obě firmy se domáhají zrušení výběru KHNP jako tzv. preferovaného dodavatele.
Američané také tvrdí, že KHNP není oprávněna používat technologii reaktoru nabízenou v Česku a vede proto s korejskou firmou arbitráž. KHNP s tím nesouhlasí. Jihokorejský ministr obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kun už dřív podle deníku The Korea Herald řekl, že o sporu jednají s americkou vládou.
„Budeme rovněž spolupracovat s českými úřady a poskytneme podrobné vysvětleni, pokud o to budeme požádáni,“ dodalo ministerstvo.