6 stížností na eurovolby zatím dostal Nejvyšší správní soud. Zmiňují Rajchla i Nerudovou

Nejvyšší správní soud (NSS) zatím ve lhůtě obdržel šest stížností na evropské volby v Česku, většina se jich týká údajně nezapočítaných preferenčních hlasů. Lhůta pro podávání stížností vyprší v sobotu 22. června, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová. Na rozhodnutí má soud u každé stížnosti 20 dní od podání. Zákon umožňuje navrhnout neplatnost zvolení europoslance, pokud byla porušena volební pravidla tak, že hrubě ovlivnila výsledek hlasování.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé přicházeli již krátce po 14. hodině volit své kandidáty do Evropského parlamentu

Lhůta pro podávání stížností k eurovolbám vyprší v sobotu 22. června | Foto: Tomáš Adamec

Několik podnětů soud obdržel už před začátkem lhůty, musel je tedy odmítnout pro předčasnost. Jeden se týkal nové europoslankyně Danuše Nerudové. Poukázal na to, že na volebním lístku Starostů figurovala jako kandidátka bez politické příslušnosti.

Jména jsou jasná. STAN vládě na eurokomisaře navrhne Síkelu a Nerudovou

Číst článek

Krátce před volbami ale hnutí oznámilo, že se Nerudová stala jeho členkou. Pisatel v tom spatřoval podvod a uvedení v omyl přinejmenším těch voličů, kteří aktivně nesledují politické dění.

Stejné argumenty se objevily také v jedné ze stížností podaných řádně ve lhůtě. „V dalších podáních navrhovatelé uvádějí, že přidělili některému z kandidátů preferenční hlas, ale následně při zveřejnění výsledků zjistili, že jejich hlas nebyl započten,“ uvedla Dostálová.

Advokátka Pavla Krejčí na síti X informovala o vlastní stížnosti, kterou podala kvůli kampani strany PRO Jindřicha Rajchla. „Naději na projednání to má malou, ale nedalo by mi to, kdybych to nezkusila,“ uvedla na X.

O stížnostech rozhoduje u NSS takzvaný volební senát. Jeho předsedou je Tomáš Langášek, jenž se má stát novým ústavním soudcem. Jeho pozici poté zaujme Vojtěch Šimíček, jenž se vrátil na NSS právě od Ústavního soudu a v minulosti už volební senát vedl.

Očekávanou personální rošádu potvrdil webu Česká justice předseda NSS Karel Šimka. Změna však nenastane okamžitě, Langášek zatím nebyl ústavním soudcem jmenován a Šimíček si vyžádal delší neplacené volno, než se opět zapojí do rozhodovací činnosti NSS.

Průzkum: 41 procent lidí je spokojených s výsledky eurovoleb. Za nejdůležitější téma považují migraci

Číst článek

Po minulých eurovolbách před pěti lety NSS dostal 19 stížností, žádné nevyhověl.

Zamítl například stížnost senátora Lukáše Wagenknechta (za Piráty), který zpochybňoval mandáty nových europoslanců zvolených za ANO kvůli údajnému střetu zájmů předsedy hnutí a tehdejšího premiéra Andreje Babiše.

Soud odmítl také stížnost voliče, který zpochybnil mandáty europoslanců za SPD kvůli tomu, že informaci v tiskovině hnutí „Evropská unie nás nutí jíst zkažené maso a nekvalitní potraviny“ považoval za poplašnou zprávu.

Volební senát soudu rovněž konstatoval, že nemožnost volit do Evropského parlamentu ze zahraničí neodporuje ústavnímu pořádku ani mezinárodnímu nebo unijnímu právu a nezpochybňuje zvolení 21 českých europoslanců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme