Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Česko chce více z evropských fondů, premiér Nečas nevylučuje ani použití veta

Česko chce z Bruselu získat víc peněz z evropských fondů, než mu zatím Brusel nabízí. Současný návrh je podle premiéra Petra Nečase jen těžko přijatelný. Nečas to prohlásil před začátkem bruselské schůzky evropských lídrů o příštím evropském rozpočtu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Nečas dorazil na summit EU v Bruselu

Premiér Nečas dorazil na summit EU v Bruselu | Zdroj: Reuters

Česko by z něj mělo na roky 2014 až 2020 získat v rámci podpory chudších zemí asi 19 a půl miliardy eur, tedy skoro 500 miliard korun. Podle Nečase je to málo. Premiér proto nevyloučil, že by návrh rozpočtu mohl vetovat.

„My nehrozíme vetem, nicméně nemůžeme garantovat, že za každou cenu, za všech okolností to, co nám hodí na stůl, automaticky schválíme. Akorát jsme nepovažovali za nutné v tomto případě dopředu, tak, jako dalších 11 členských zemí tímto vetem hrozit,“ řekl Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českou pozici na unijním summitu o rozpočtu přiblížil ve Stalo se dnes velvyslanec ČR při Evropské unii Martin Povejšil. Hlavní sporné body dohody o rozpočtu nastínil bruselský zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Švédský premiér Reinfeldt by chtěl rozpočet co nejvíc seškrtat. Podle něj je potřeba v těžkých časech šetřit. Ještě ostřeji to říká britský premiér Cameron. Česko se škrtům nebrání, ale nechce, aby se výrazněji dotkly peněz pro chudší regiony, tedy i pro ty české.

"V rámci toho rozpočtu je celá řada položek, které podle našeho soudu i soudu dalších zemí je možné určitým způsobem redukovat. My pouze říkáme, že by se škrty neměly dotknout té části kohezní politiky, která je zaměřena na nejméně rozvinuté regiony a země,“ potvrdil ve Stalo se dnes velvyslanec ČR při Evropské unii Martin Povejšil a doplnil:

„Kohezní peníze se uplatňují i v relativně bohatých zemích Evropské unie, i v těch, které jsou čistými plátci do rozpočtu EU. A je přitom evidentní, že tyto bohatší regiony v zásadě nepotřebují tuto evropskou pomoc tak urgentně jako ty, které jsou nejchudší.“

Evropští lídři budou jednat o novém rozpočtu, Česku jde o stovky miliard

Číst článek

Na bruselském summitu sedmadvacítky se mají státy dohodnout na obrysech rozpočtu na roky 2014 až 2020. Pro nové členské země včetně Česka je důležité zachovat hlavně štědré spolufinancování rozvoje zaostalejších regionů.

Případné škrty v eurofondech by se nelíbily ani Slovensku

Číst článek

Milan Kopp, Ondřej Houska, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme