Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Prezidentská kampaň v USA bude ovlivňovat hospodářskou politiku Bílého domu

Sedm republikánských kandidátů na prezidenta se včera utkalo v televizní debatě z Manchesteru, v americkém státě New Hampshire, Diskuze odstartovala dlouhou kampaň, na jejímž konci budou prezidentské volby v roce 2012. Kandidáti se především soustředili na kritiku hospodářské politiky Bílého domu. Tvrdě se také opírali do administrativou chystaného systému všeobecného zdravotního pojištění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Republikánští kandidáti na amerického prezidenta.

Republikánští kandidáti na amerického prezidenta. | Zdroj: Reuters

Byla to jedna z prvních debat, která se nesla v duchu obecnější roviny. Kandidáti příliš neprezentovali své názory, spíše kritizovali Obamovu administrativu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čermák.mp3

Republikáni nabízejí podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše pragmatický konzervativní realismus:

„Představte si pod tím co chcete, ale jsou to v podstatě dvě oblasti, kde republikáni musí navrhnout něco podstatně lepšího, než prezident Obama, a to je, jak se vypořádat s deficitem - ve Spojených státech je dnes zhruba 10 procentní deficit HDP a celková zadluženost, která roste. V nové době nebyl nikdy do druhého období zvolen prezident, který šel do voleb s nezaměstnaností nad 7,5 procenty. Prezident Obama je porazitelný.“

Ústředním tématem republikánské strany je podle ekonoma ČSOB Jana Čermáka systém zdravotnictví:

„Republikáni se v zásadě shodují s tím, že není možné, aby ekonomika utáhla systém, který nastavila Obamova administrativa. Jinak jsou tu dost radikální názory – jeden z kandidátů v podstatě doporučuje zrušit federální rezervní systém, jsou tu názory na radikální snížení daní, které má vygenerovat 5 procentní růst, takže je to zatím dost pestrá a široká paleta. Já bych si z toho neodnesl centrální názor. Samozřejmě debata se vede o tom, jak mají regulovat ekonomiku a jak toho docílit.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jonáš.mp3

Diskutabilní bylo podle Čermáka například nedávné navyšování podpor v nezaměstnanosti.

„Nevím, jestli to nakonec spíše nevedlo k tomu, že míra nezaměstnanosti nezůstává vysoko a stav se nekonzervuje. Na druhou stranu v Americe je levný benzín a když se podíváme na strukturu aut, která tam jezdí, tak je jasné, že Američané nehospodaří a efektivně nevyužívají přírodní zdroje. Viděl bych tam velký prostor pro zvýšení daně na benzín.“

Debata podle Ondřeje Jonáše ukazuje, jak je prezident Obama velice zranitelný:

„Vzhledem k ekonomické situaci, k nezaměstnanosti, která je vyšší než 9 procent a obrovskému zadlužení. Republikáni cítí příležitost a snaží se určit, kdo bude na prvním místě. Mitt Romney není vůbec špatný kandidát, chybí mu trochu charisma, ale i mezi dalšími jmény se může najít velice slušný a silný vyzývatel.“

Kampaň ovlivní současné hospodářství

Prezidentská kampaň bude podle Čermáka zásadně ovlivňovat hospodářskou politiku Bílého domu a tím i celou ekonomiku:

„Je třeba se vyrovnat s rostoucím dluhem. Američané mají výhodu, že si mohou velmi levně půjčovat na kapitálových trzích, ale jednoho dne se to může změnit. Prezident musí mít opravdu silnou vizi ohledně fiskální politiky a přesvědčit o tom kapitálové trhy v budoucnu, kdy dluh bude daleko větší. Levné financování si Američané zaslouží.“

Podle prvních průzkumů zveřejněných v amerických médiích nejvíce ze sedmi kandidátů zabodoval Mit Romney, následovaný favoritkou konzervativního hnutí čajových dýchánků kongresmankou z Minnesoty Michel Bachmannovou.

Roman Chlupatý, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme