Babišův rohlík a Fialův Reagan
Nedávno se konaly mimořádné schůze sněmovny vyvolané hnutím ANO. Je to typický nástroj politického boje v tomto volebním období. Opozice má dost hlasů, aby se téma nadneslo, byť navržený program většinou není schválen. Poslanci s přednostním právem si ale řeknou své a zaplaví sociální sítě úryvky plné kritiky, žluče a osočování. Cíl splní, protože do myslí svých voličů napumpují další dávku frustrace a znechucení ze současné vládní sestavy.
V mezičase se sešli delegáti kongresu ODS a celostátní konference SPD. Předsednické posty přesvědčivě obhájili Petr Fiala a Tomio Okamura.
Fiala ve svém nominačním projevu několikrát zdůraznil, že jakkoli se občanským demokratům daří prosazovat programové priority, čeká je hodně práce. „Je třeba říci nahlas a neustále připomínat, že jsme uprostřed dlouhého boje o další charakter naší republiky,“ prohlásil.
„Zůstaneme demokratickým státem pevně zakotveným na Západě, či se proměníme v hybridní demokracii řízenou oligarchickými strukturami, které nás prodají Putinovi nebo někomu jinému pokaždé, když to bude vyhovovat jejich byznysu? O tom a o ničem menším se bude rozhodovat letos a příští rok,“ zdůraznil.
Sklouznout k populismu?
Jako by víc než premiér promluvil profesor politologie. Lidé nepřemýšlejí v pojmech liberální nebo hybridní demokracie. Proto Andrej Babiš tahá do všech projevů rohlík a porovnání jeho ceny za vlády ANO a pětikoalice.
50 hodin v USA. Americká cesta premiéra Petra Fialy krok za krokem
Číst článek
Proto vědomě mluví o tom, že když se vrátí do Strakovy akademie, pošle do ulic vojáky a policisty, aby zkontrolovali každého migranta a zeptali se ho, co tady dělá. Je mu jedno, že nic takového by v právním státě možné nebylo.
Proto se Miloš Zeman nyní účastnil konference SPD a vypráví do médií, že by si přál vládu Babišova a Okamurova hnutí.
Fiala v proslovu v Ostravě připomněl svá slova z ledna 2014: „Správný vůdce není ten, kdo práská do stolu, je agresivní a samolibý. Ronald Reagan jednou popsal nutné vlastnosti politického lídra takto: Tvrdá práce, znalost faktů, ochota naslouchat a být chápající. Silný smysl pro povinnost, vedení a přesvědčení, udělat to nejlepší jménem lidí, kterým sloužíte.“
Jenomže realita mu nedává za pravdu. Maďarsku vládne Orbán, Slovensku Fico, v USA se může ujmout žezla Trump a ve Francii Le Penová.
Naladění krizemi zmítané společnosti nepřeje konsensuálním politikům. Naopak čím jsou kategoričtější, hlasitější a lineárnější, tím víc bodují. Evropské volby budou lakmusovým papírkem této trajektorie.
Petr Fiala a jeho místopředsedové budou mít opravdu těžkou práci, pokud odmítnou sklouznout k populismu. Aktuální volební preference podle agentury Kantar.CZ říkají, že ANO by získalo 34,5 procenta, ODS 16 procent.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku.
Za mě vždy hlasuje peněženka
Petr Holub
Volební fígle Kateřiny Konečné
Jiří Leschtina
Co čeká evropský automobilový průmysl? Stávka ve Volkswagenu je jen začátek
Julie Hrstková
Nad Gruzií se vznáší stín vážného občanského konfliktu
Libor Dvořák