Co si z Washingtonu odváží ukrajinský prezident
Diplomatická zavazadla, která Volodymyra Zelenského doprovázela na zpáteční cestě z Washingtonu domů, do válkou zmučené vlasti, byla zajisté objemná a jejich obsah úctyhodný.
Patří sem příslib vojenské pomoci ve výši v přepočtu více než bilion korun, celkem šest nizozemských a dánských tolik vytoužených F-16, které měly být už během summitu na cestě ukrajinským směrem, plánovaná dodávka dalších desítek antiraketových systémů a jako zprostředkovaná pomoc i rozmístění amerických dalekonosných raketových systémů, které by se ve Spolkové republice měly objevit v roce 2026.
Jenže ukrajinský prezident zřejmě čekal ještě něco navíc.
Faktem je, že státy NATO ve Washingtonu dospěly k mírně obsažnější formulaci příštího možného připojení Ukrajiny k Alianci. Podle té je Ukrajina „na nezvratné cestě k plné euroatlantické integraci včetně členství v NATO“.
Za dalším z váhavých kroků na této cestě lze hledat naléhání především východoevropských zemí.
Jenže – ukrajinské naděje získat pozvánku už během jubilejního 75. summitu rovnou v americké metropoli se opět nenaplnily. Účastníci jen potvrdili, že Ukrajina bude do Aliance přizvána, „jakmile tu bude jednomyslné rozhodnutí všech členských zemí a jakmile Kyjev splní všechny předběžné podmínky“.
Což ve srozumitelnějším překladu znamená „až skončí válka“.
Euroatlantická civilizace
Obavy rozhodujících severoatlantických mocností, že případné překročení regulí Aliance a přijetí Ukrajiny za člena NATO ještě během války by automaticky uvedlo do chodu článek 5 Washingtonské smlouvy.
NATO založí nové velitelství v Německu. S plánováním výcviku ukrajinských vojáků tam pomůžou i Češi
Číst článek
V tom se jednoznačné praví, že útok na jednu členskou zemi je útokem na celou Alianci, která by tak byla vtažena do přímé ozbrojené konfrontace s Ruskem, takže zmíněné strachy jsou pochopitelné.
Je tu ovšem i jiný, čistě lidský aspekt: Západ s oblibou tvrdí, že ruský vpád na Ukrajinu je útokem na celou euroatlantickou civilizaci – a to jistě je.
Pak je ovšem podivné, že tomuto útoku aktivně vzdoruje (pravda, severoatlantickými zbraněmi) jako jediná nečlenská Ukrajina.
Vladimir Putin proto naopak skoro právem tvrdí, že v tomto případě jsme svědky války kolektivního Západu proti Rusku, a to „do posledního Ukrajince“. Věru prapodivný svět…
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Digitalizace bez dalšího plánu
David Klimeš
Penzijní reforma? Nekonečná dočasnost
Julie Hrstková
Kdo si v konsolidaci rozpočtu vedl lépe – Petr Fiala, nebo Robert Fico?
Petr Šabata
Hvězda jménem Grolich zřejmě lidovecký sjezd nerozsvítí
Jiří Leschtina