Fico si nejdřív počkal na čínské investice a pak jel do Číny. Poučil se z Česka
Slovenský premiér Robert Fico má za sebou návštěvu v Číně. A chce šanci, kterou od této ekonomické velmoci dostal, využít naplno. Na posledním zasedání svého kabinetu rozdal ministrům 20 úkolů, které z jednání jeho početné delegace vyplynuly. Peking si dal na Ficově přijetí záležet a vzhledem k poměru pětimilionového Slovenska a 1,5 miliardové Číny, to bylo přijetí skutku nebývalé.
Během návštěvy bylo vedle uzavření strategického partnerství podepsáno 13 dohod a memorand – od hospodářství, přes dopravu, cestovní ruch, životní prostřední až po kulturu a školství. Ani to se často při takových návštěvách nestává.
Luboš Palata: Fico si nejdřív počkal na čínské investice a pak jel do Číny. Poučil se z Česka
Součástí spolupráce s Čínou má být i výstavba tunelu Karpaty, takové bratislavské obdoby pražského tunelu Blanka. Spolupráce jde ale i do oblasti cestovního ruchu, Slováci budou moci jezdit do Číny do délky dvou týdnů bez víz. Na Slovensko by pak měly jezdit přímo z Číny kontejnerové vlaky a slovenští studenti by měli dostat šanci učit se v rámci studia i čínsky.
Stejně tak se očekávají čínští studenti a vědci na slovenských školách a univerzitách. Základ tvoří ale samozřejmě čínské investice na Slovensko, ale tam si Bratislava vzala příklad z nepovedeného experimentu Česka.
Významné čínské investice?
Ficově cestě do Pekingu významné čínské investice na Slovensko předcházely a nikoli naopak, jak tomu bylo v případě Česka za dnes už bývalého prezidenta Miloše Zemana.
‚Bezprecedentní eskalace napětí.‘ Ficovi vadí souhlas USA, aby Ukrajina mohla útočit raketami na Rusko
Číst článek
Investiční realitou je už dnes v pokročilém stupni výstavby se nacházející čínsko-švédská automobilka Volvo, která se staví u Košic a jež má produkovat v příštích letech několik set tisíc aut ročně. Současně s tím vznikne na jihu Slovenska obří továrna na výrobu baterií. Kdyby nic jiného, tak tyto dvě zásadní investice by každému evropskému premiérovi za cestu do Pekingu stály.
Nad některými technickými a ideovými detaily velkých plánů slovenské vlády lze vznést různé otazníky. A to jak nad jejich reálností, tak nad tím, zda se tady už nejedná o jakousi nadpráci, která nebere v úvahu pozici Číny nejen jako ekonomického partnera Evropy, ale také ideologického konkurenta západních demokracií.
Otázkou také je, jak se na strategické partnerství Slovenska s Čínou budou dívat Spojené státy Donalda Trumpa a zda přílišná nadpráce vlády Roberta Fica ve vztazích s Pekingem nebude znamenat velké ochlazení vztahů s USA.
Protože málo platné, při výběru mezi USA a Čínou by si každý rozumný evropský politik měl vybrat Spojené státy. I když v nich zrovna bude vládnout Donald Trump.
Autor je editorem Deníku
Rušení poboček úřadu práce je další komunikační chyba vlády
Petr Šabata
Máslo do každé rodiny
Julie Hrstková
Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová!
Jan Fingerland
Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu a znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody
Martin Fendrych