Nerůstové vize hnutí Poslední generace není radno podceňovat
Chceme změnit systém, potvrdila mluvčí hnutí Poslední generace, které vůbec nepřijde divné, že si klimainfluenceři jezdí odpočinout letadlem na druhý konec světa a zhoršují tak uhlíkovou stopu. Připomeňme, že v Praze příznivci hnutí pochodují po magistrále a chtějí prosadit plošné snížení rychlosti na 30 kilometrů za hodinu.
V zahraničí mezi oblíbené formy protestu klimaaktivistů, co chtějí změnit svět k lepšímu, patří lepení se k silnicím, případně polévaní slavných obrazů čímkoliv.
Hnutí ohlásilo poslední demonstraci za omezení rychlosti v Praze, která bude zakončena piknikem na silnici. Poté nastane prázdninová přestávka, v jejímž průběhu příznivci načerpají síly k dalším akcím. Kdekoliv na světě.
Čeští politici i policie zatím do velkých střetů s touto skupinou nejdou. Pražský magistrát řešil omezení demonstrací, ke kterému nakonec vedení města nenašlo odvahu. Poslední pochod proti rychlosti jen náhodou neskončil tragicky, demonstranti oproti schválenému plánu zablokovali všechny jízdní pruhy, což jeden z řidičů psychicky nevydržel a strkal protestující vozem.
Přivolaná policie demonstranty usměrnila a případně protiprávní jednání vyhodnocuje. Z jazyka vyjádření plyne, že její sympatie nejsou zrovna na straně protestujících.
Regulovat společnost
V Německu, konkrétně Bavorsku, ale prokurátoři aktivistům odposlouchávají telefony, policie provádí razie a skupina a její členové čelí trestnímu vyšetřování za činy, z nichž mnohé souvisejí se zdržováním lidí na silnicích, s vandalismem nebo poškozením majetku.
‚Na auta mysleli, na kola ne.‘ V Uherském Ostrohu otevřeli obchodní centrum, nevede k němu přechod
Číst článek
Německé razie proti příznivcům Poslední generace narazily u Organizace spojených národů, jehož mluvčí se nechal slyšet, že protestující v „rozhodujících okamžicích přispěli k tomu, aby vlády a vedoucí představitelé hospodářství dělali mnohem více v ochraně klimatu“. Otázkou je, co tím vlastně míní.
Dopravní infrastruktura v Česku je tragická, magistrála procházející centrem hlavního města po třiceti letech svobodného státu nepochopitelná a snaha některých politických stran pod rouškou konzervativismu podporovat osobní autodopravu na úkor veřejné začíná být únavná.
Nicméně i přes odpor části společnosti jde řada městských částí cestou zklidnění dopravy. Její zpomalení v rezidenčních čtvrtích, tedy tam, kde to dává smysl, je realitou. A klidně si tento úspěch může připsat Poslední generace, i když s ním mnoho společného nemá.
České silnice mají sedmou nejlepší plynulost na světě. Tuzemští řidiči jsou ale jedenáctí nejméně spokojení
Číst článek
Co by však nemělo ujít naší pozornosti, je posun z hnutí, kterému jde o dopravu a její zklidnění, k politické platformě, jejímž cílem je změna světového řádu. Jeho základem je teorie ekonomického nerůstu. 66bodový plán německého ideologa Poslední generace ekonoma Helge Peukerta je pak horší než sny o rovnostářské společnosti komunistů, které v praxi vyústily v lepším případě ve zbídačení podstatné části populace.
Kdo si pamatuje nerůst v době budování socialismu, nechápe, proč omezování v zájmu všeobecného blaha získá vždy řadu přívrženců. Pochopí, když se posléze ukáže, že tito revolucionáři chtějí být mezi těmi, kteří regulují společnost, nikoliv mezi masou regulovaných.
Pochodování po magistrále i lepení k silnici je s ohledem na ambice organizátorů vládnout dobré sledovat. Už proto, aby se člověk neprobudil do krásného nového světa, ve kterém není místo pro život.
Autorka je komentátorka Hospodářských novin
Nesentimentální rozloučení Motoristů s Přísahou
Ondřej Konrád
Vývoj směřuje jinam, než naše vláda předpokládala
Jan Vávra
Česko hospodaří nejlépe ve střední Evropě. Dokonce lépe než Rakousko
Luboš Palata
Kanada chystá velké přepřahání, Trudeau si dal mat
Jan Fingerland