Putin je zločinec. Máme proto kácet sochy?
Výročí konce 2. světové války a osvobození Československa bylo příležitostí k úvahám o historii dávnější, nedávné i vyloženě čerstvé. Po listopadové revoluci se z pohledu veřejnosti ze Sovětského svazu, přítele na věčné časy a nikdy jinak, logicky a přirozeně stala především okupační mocnost z roku 1968 a normalizační dráb.
Posléze takřka všichni fandili Borisi Jelcinovi a společně s Francisem Fukuyamou věřili, že nastal konec dějin a plošně zvítězila liberální demokracie.
Dokonce po nástupu Vladimira Putina existovala naděje, že také v Rusku zavládnou klasické kapitalistické poměry. Američané mluvili o restartu vztahů, Evropa v čele s Německem sázela na levný plyn z Východu.
Pak přišla anexe Krymu a svět znejistěl, byť přechodně podlehl chamberlainovskému syndromu. Definitivně ho probudila až ruská invaze na Ukrajinu.
Spor o normalizační plastiku
Odpor vůči kremelské rozpínavé politice se ovšem projevuje i jinak než jednoznačnou českou zahraniční politikou, materiální podporou Ukrajiny nebo muniční iniciativou. Promítá se do dění na domácí předvolební scéně nebo v kulturní sféře.
Aktuálně se vede debata o plastice československo-sovětského přátelství ve stanici metra Anděl, která nese název Moskva – Praha. Petenti vyzývají k jejímu odstranění, radní se možná rozhodnou opatřit ji vysvětlující tabulkou a jiní jsou přesvědčeni, že s obdobnými stopami dějin by se vyspělý národ měl umět vypořádat.
Úprava plastiky na Andělu? Přátelství mezi Moskvou a Prahou byla jen propaganda, hájí rozhodnutí Hřib
Číst článek
Sochař Pavel Karous v České televizi řekl, že podle něj bychom neměli mazat fyzickou paměť, jak se o to kdysi snažili komunisté. Jeden artefakt přece neovlivní náš pohled na Putinovo řádění. Autoři petice se domnívají, že prosovětské dílo občany mate a nemá v prostorách metra co dělat. Jejich protest je legitimní a vyvolaná názorová výměna je prospěšná.
Na rozdíl od vandalského činu ve Vrchlického sadech, kde někdo postříkal červenou barvou ceněné sousoší Karla Pokorného Sbratření. Jde o kopii díla, jehož originál stojí v České Třebové. Oprava vyjde na čtvrt milionu korun a podobný akt rozhodně není relevantním příspěvkem do diskuse.
Faul trojbloku Spolu
A není jím ani billboard koalice Spolu, na němž jsou zobrazeni Andrej Babiš a Klára Dostálová s ruskými vlaječkami na tváři a heslem Rusko pro tebe všecko. Její reklamní antikampaň nesedí obsahově ani politicky. ODS, TOP 09 a lidovci uspěli ve sněmovních volbách i proto, že dali přednost věcnosti, slušnosti a pozitivnímu programu.
Tento faul, který nemá daleko k dezinformaci, je prvoplánově primitivní. A jak poznamenal prezident Petr Pavel, takové tahy „politickou kulturu v naší zemi nezlepší a důvěru občanů v politiky nezvýší“. Svědčí to o nízkém sebevědomí a nejistotě trojbloku Spolu.
Stejně jako snaha po 35 letech svobody odstraňovat sochy, plastiky a pomníky připomínající to, co se v tuzemsku odehrávalo v letech 1948 až 1989. Dějiny to nezmění.
Autorka je redaktorka a komentátorka Deníku
Prvotní hřích, který může za drahé bydlení
Petr Holub
Jak jsem se nezklamala na Křivoklátě
Kristina Roháčková
Jak dlouho vydrží Ficova chatrná koaliční většina?
Kamila Pešeková
Syřanům fandíme, tady ale žádné další nechceme
Lukáš Jelínek