Teroristické hnutí Hamás a teroristický stát Rusko k sobě mají blízko

Ač se to na první pohled nezdá zrovna pravděpodobné, Rusko a Hamás už dlouhou dobu udržují nadstandardní vztahy a vykazují celou řadu styčných bodů. Alespoň tohoto názoru je ruský orientalista Kirill Semjonov a některé tyto styčné body rovnou vypočítává.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bombardování ve městě Gaza

Bombardování ve městě Gaza | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle něj se zájmy Moskvy a Hamásu kryjí třeba v tom, že obě strany mají zájem na vzniku jiných center síly, než jsou jen Spojené státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Teroristické hnutí Hamás a teroristický stát Rusko k sobě mají blízko

Představitelé Hamásu jsou zároveň přesvědčeni, že Moskva může celý Blízký východ podpořit v boji proti vojenské, kulturní a politické expanzi Západu do tohoto prostoru.

V globálním a strategickém kontextu se tedy pozice obou stran do značné míry kryjí. Hamás právě proto s Moskvou vždy udržoval přinejmenším solidární, ne-li přátelské vztahy.

Ostatně antiamerický a protizápadní patos Hamásu ruskému vedení vždy imponoval. Toto palestinské hnutí téměř nikdy nevystupovalo proti Rusku a nepodporovalo činnost, namířenou proti bytostným zájmům Moskvy.

Důležitý hráč

Poučné je v tomto ohledu i poměrně nedávné dění v ruské části Kavkazu: ačkoli v případě Čečenska Hamás do jisté míry s jeho separatistickými tendencemi sympatizoval, nakonec se proti tomuto odštěpenectví a rozkolu Ruské federace postavil.

24:54

Ukončení pomoci Palestině by bylo silné gesto, říká Zahradil. ‚Riskujeme další konflikt,‘ míní Peksa

Číst článek

Nejnověji Hamás podpořil tzv. zvláštní vojenskou operaci na Ukrajině, i když se v tomto případě na stranu Moskvy oficiálně postavilo jen pár arabských zemí a organizací.

Faktem je, že tento postoj upevnil pozice Ruska v arabském světě a napomohl tomu, že řada Arabů začala ruskou válku na Ukrajině chápat jako výzvu monopolárnímu světu, což by podle ruského názoru mohlo potlačit roli USA v blízkovýchodní záležitostech.

Podle již citovaného Kirilla Semjonova si Rusko uvědomuje, že Hamás je na Blízkém východě důležitý hráč. Moskva, která se i nadále chce považovat za aktivní subjekt blízkovýchodního urovnání, dobře chápe, že v případě vzniku palestinského státu v něm právě Hamásu bude patřit víc než významné místo.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme