Vracet dětské migranty, nebo ne? Španělsko řeší dilema

Španělská vláda stojí před těžkým dilematem. Řeší, co s nezletilými migranty bez příbuzných, kteří už více než tři měsíce žijí, či v některých případech spíše přežívají v přímořské Ceutě. Jde o několik stovek dětí přistěhovalců, kteří se do španělského autonomního města v severní Africe pokusili dostat letos v květnu.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maročané čekají před azylovou kanceláří ve španělské Ceutě

Maročané čekají před azylovou kanceláří ve španělské Ceutě | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Tehdy během osmačtyřiceti hodin do Ceuty dorazilo přes 8000 Maročanů, které z vlasti vyhnala špatná ekonomická situace a zhoršující se pandemie koronaviru.

Rabat v té době také přestal hlídat své hranice, protože se dostal do jednoho z dalších diplomatických sporů s Madridem, takže mnozí Maročané využili menších kontrol a ve velkém putovali do španělského města, kde obvykle žije asi 85 tisíc obyvatel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Leona Šmelcová: Vracet dětské migranty, nebo ne? Španělsko řeší dilema

Španělé poslali naprostou většinu migrantů zpět do jejich země, v Ceutě však zůstalo zhruba 800 dětí a adolescentů bez rodičů a příbuzných. Mnozí z nich tráví čas v azylových střediscích, desítky dalších z táborů utekly nebo se tam vůbec nedostaly a už třetí měsíc se potulují po městě a žebrají na parkovištích supermarketů. Bez dokladů, hladoví a oficiálně často neexistující.

Nedávno se úřady v Ceutě rozhodly zakročit a začaly mladistvé posílat zpátky do Maroka. Jenže to není jen tak. Španělské úřady podle zákona mohou poslat nezletilé přistěhovalce pryč pouze v případě, že naleznou jejich příbuzné, nebo poté, co dosáhnou plnoletosti. I proto se proti tamnímu konání mnozí ozvali, včetně zhruba tří desítek neziskových organizací, které zaslaly žádost španělskému premiérovi Pedru Sánchezovi, aby nelegální repatriace zastavil a problém řešil jinak.

Migrační agenda je ve Španělsku

Španělské ministerstvo vnitra tento týden poukázalo na bilaterální dohodu s Rabatem z roku 2007, podle které může nedospělé přistěhovalce přepravit do vlasti po přezkoumání jejich případu a na jejich vlastní žádost. A odvezené děti si údajně návrat domů přály.

Jenže podle zmíněné dohody musí být každý případ takového asistovaného návratu jednotlivě prověřen – to se ale v Ceutě údajně nedělo. Španělé vysílali nezletilé migranty ze země ve skupinách po patnácti, bez předchozího oznámení nebo poskytnutí právního poradce. A to je v rozporu nejen se španělským, ale i s mezinárodním právem, upozorňují kritici. Španělský soud v polovině týdne repatriace dočasně pozastavil a úřady nyní mají několik dnů, aby dokázaly, že zákon neporušují.

Citlivé téma znovu rozvibrovalo už tak křehké struny vztahů vládních partnerů: Sánchezových socialistů a strany Podemos, která je zásadně proti posílání nezletilých zpět do Maroka.

Ostatně někteří v kauze repatriovaných mladistvých, která nyní plní stránky španělských novin, vidí jasné politické záměry znesvářených partnerů, kteří se v posledních týdnech neshodují takřka na ničem. O osudu dětí se rozhodne v příštích dnech. Migrační agenda je ve Španělsku každopádně silné téma, protože počet uprchlíků, kteří se snaží dostat ke španělským břehům, znovu roste.

Autorka je publicistka

Leona Šmelcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme