Filmaři z celého světa žádají propuštění známého barmského režiséra. Měl hanobit armádu
IFFR and IDFA are calling for the immediate release of filmmaker #MinHtinKoKoGyi, detained by military authorities in Myanmar while suffering from a life-threatening illness. We urge you to read this story and sign your support before his trial tomorrow.https://t.co/A5wQHjtH5H pic.twitter.com/c0MFKsbMQB
— IFFR (@IFFR) April 24, 2019
Více než 450 filmařů podepsalo otevřený dopis, v němž vyzvalo barmskou vládu, aby byl okamžitě propuštěn vězněný dokumentarista a režisér Min Tchin Ko Ko Ďi. Ten čelí v zemi obvinění z „urážky a hanobení armády“. Úřady ho zadržely na začátku dubna, napsal v pátek web Screen Daily. K výzvě se připojil mimo jiné i umělecký ředitel karlovarského mezinárodního filmového festivalu Karel Och či šéf lidskoprávního festivalu Jeden svět Ondřej Kamenický.
Prominentní barmský režisér byl obviněn poté, co na svém facebookovém účtu zveřejnil příspěvky, jimiž vyjádřil obavy o připravované ústavní změny. Barmský základní zákon zatím umožňuje armádě zablokovat jakékoli důležité změny v zemi. Dokumentaristovi nyní za hanobení armády hrozí až dva roky vězení.
Novináři z Reuters jsou už 492 dnů v barmském vězení. Nyní za svou reportáž dostali Pulitzerovu cenu
Číst článek
Spolupracovníci se obávají zejména o režisérovo zdraví. Muž se dlouhodobě léčí s rakovinou jater a před třemi měsíci podstoupil těžkou operaci. Podle webu Screen Daily měl umělec při čtvrtečním soudním jednání potíže stát, podle místních médií v soudní síni omdlel. Soud ho přesto odmítl propustit na kauci, ve vazbě tak zůstane do dalšího přelíčení, které se má konat 9. května.
„Jeho nedávná perzekuce nás naprosto šokovala a je pro nás něčím, co nemůže být tolerováno. Společně s dalšími kolegy ze zahraničních lidskoprávních festivalů proto vyzýváme příslušné orgány k jeho propuštění a zastavení stíhání,“ uvedl v prohlášení šéf festivalu Jeden svět Kamenický.
Připomněl zároveň, že se dokumentarista zúčastnil festivalu Jeden svět v Praze z roce 2012, sám se následně zasadil za uspořádání prvního lidskoprávního filmového festivalu v Barmě.