‚Doba přeje odvážným řešením.‘ Pražské jaro zahájí skladbou Má vlast barokní Collegium 1704

Tradiční zahajovací skladbu festivalu Pražské jaro, Smetanovu Mou vlast, zahraje 12. května český soubor Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Původně ohlášení interpreti Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin a dirigent Vladimir Jurowski svou účast odvolali, protože v Německu aktuálně platná nařízení upravující práci orchestrů jim neumožní dílo nazkoušet. Informoval o tom mluvčí festivalu Pavel Trojan.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orchestr, housle (ilustrační foto)

Collegium 1704 se věnuje interpretaci staré hudby zejména z období vrcholného baroka (ilustrační foto) | Foto: Pexels | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

„Dnešní pohnutá doba přeje odvážným řešením. Proto jsme se rozhodli vsadit na Václava Lukse a jeho Collegium 1704, kteří patří nejenom k české špičce, ale stali se jedním z nejrespektovanějších souborů svého druhu v Evropě,“ uvedl ředitel festivalu Roman Bělor.

K zahajovacímu koncertu festivalu podle něj vedle tradice patří i moment překvapení, znovuobjevování či nová chápání díla současnými hudebníky.

Písničkářka Kateřina Marie Tichá: Chci dát lidem ze sebe něco, co je potěší

Číst článek

Luks vidí možnost provést Mou vlast na dobové nástroje a v duchu interpretačních zvyklostí konce 19. století jako neobvyklou výzvu. Připomněl, že od první nahrávky Mé vlasti za řízení Václava Talicha z roku 1929 se interpretace romantického repertoáru radikálně proměnila. „Naše provedení nebude muzeální rekonstrukcí. Věřím, že se nám Mou vlast podaří představit v nových barvách, a přitom s respektem k odkazu jejího geniálního tvůrce,“ dodal Luks.

V případě Collegia 1704 nepůjde o první uvedení Mé vlasti orchestrem historických nástrojů - na festivalu roku 1996 tak učinili London Classical Players s dirigentem sirem Rogerem Norringtonem. „Vyvolalo to tehdy poměrně velký rozruch. Od té doby se povědomí naší veřejnosti o historicky poučené interpretaci výrazně posunulo a domácí scéna staré hudby neuvěřitelně rozvinula,“ uvedl dramaturg festivalu Josef Třeštík.

Vstupenky na koncert zůstávají v platnosti. Informace o případných dalších změnách programu festival oznámí do 9. dubna. Festival chce letos nabídnout v tradiční podobě na čtyři desítky koncertů. Loňský ročník se kvůli opatřením proti šíření koronaviru uskutečnil on-line. Základem programu bylo 11 živě přenášených koncertů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme