Přenosy z koncertů, oper či výstav v kinech jsou mezi českými diváky docela oblíbené

Živé přenosy z opery nebo baletu si oblíbili také návštěvníci českých kin. Teprve něco přes rok mohou prostřednictvím stříbrného plátna navštívit i prestižní galerie nebo muzea. Je to i docela praktické řešení. Milovníkům výtvarného umění ušetří peníze za letenku a hotel, uměleckým institucím zase přenosy pomáhají s propagací výstav.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kinosál (ilustr. obr.)

Kinosál (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Tato forma oslovování publika není cizí ani rockovým kapelám. Přímého přenosu se nebála ani kapela Red Hot Chili Peppers. Zhruba před dvěma lety touto netradiční cestou vypustila do světa své nové album.

Tehdy si "živák" z Kolína nad Rýnem nenechali ujít ani skalní fanoušci kapely Martin a Marián. „Red Hoty mám rád a jsem zvědavý; Proč ne, přišlo mi to jako zajímavý nápad, věc, kterou jsem ještě nezažil, tak jsem si říkal, že to zkusím,“ prozradili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zajímavou výstavu třeba do norského Osla se už nemusí jezdit, stačí zajít do kina. Podrobnosti od redaktorky Evy Rajlichové

Vyznavači opery si zase oblíbili přenosy z newyorské Metropolitní. Vyhledávané jsou i přenosy ruského baletu.

„Protože Velký balet a obecně ruský je prostě značka, má to zvuk a je považován za nejlepší balet na světě,“ vysvětluje projektová manažerka Lucie Rozmánková.

Na samotné zahájení letošní sezony nabídnou divákům v říjnu balet Spartakus. Ale plánují i experimentálnější kusy. Třeba Ztracené iluze od talentovaného mladého choreografa Alexeje Ratmanského.

Čechy ale láká na plátnech kin i výtvarné umění. Poprvé měli tuto možnost před rokem a půl. Tehdy se přenášelo zahájení velké výstavy Leonarda da Vinciho v Londýně.

Technicky se ale přímý přenos neosvědčil, proto se aktuálně přenáší speciální devadesátiminutové komentované prohlídky vedené slavným britským moderátorem Timem Marlowem. Tento speciální dokument, který se dá navíc snadno reprízovat, režíruje Phil Grabsky.

„Kino mu nabízí daleko lepší vyjadřovací prostředky pro to, aby zprostředkoval zážitek z výstavy. Velké plátno v dnešní době už nabízí vysoké obrazové rozlišení, velice kvalitní zvuk,“ popisuje Martin Cikánek z agentury, která přenosy pro Česko zajišťuje.

Nejbližší přenášenou výtvarnou událostí bude výstava k 150. výročí narození norského malíře Edvarda Muncha, autora ikonického obrazu Výkřik. Ten nedávno zlomil aukční rekord, neznámý kupec za něj zaplatil v přepočtu 2,3 miliardy korun.

Expozice v norském Oslu představuje mimořádnou možnost vidět okolo dvou stovek klíčových děl. Začíná už tento čtvrtek a vidět ji bude možné i v osmi kinech v České republice.

„Opravdu si myslím, že to divákům může přinést úplně úžasné zážitky a zvlášť v našem dnešním uspěchaném světě, že můžete přijít do kina. V televizi by se ta možnost ponoru, vlastně ta krása, kterou vidíte na tom velkém filmovém plátně, jakoby ztratila,“ popisuje Cikánek.

Upozorňuje také, že zároveň se tam třeba nabízí pohledy do zákulisí. „Jak se taková výstava dává dohromady, jak vzniká, co všechno mají za úkol kurátoři. Také co mají za úkol jiné profese, které jsou jakoby za těmi výstavami a se kterými se normální člověk, když přijde na výstavu, většinou ani nepotká,“ dodává.

Eva Rajlichová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme