Důkladné prohlídky nemusejí zaručit bezpečnost
Jedním z nejfrekventovanějších slov během velkých akcí na celém světě je bezpečnost. Jak vám však na jednom příkladu z Turína ukáže Miroslav Augustin, rovnice čím důkladnější prohlídky, tím vyšší bezpečnost účastníků nemusí platit.
Zimní olympijské hry 2006 Turín. Důkladné prohlídky nemusejí zaručit bezpečnost
Od pumového útoku na hrách v Atlantě už na olympijských hrách do hlediště žádný nebezpečný předmět nepropašujete. Vstup na sportoviště a jiná olympijská místa se totiž v ničem neliší od vstupu do odbavovacích hal letišť.
Lidé procházejí detekčními rámy, jejich osobní věci rentgenem. Platí to bez výjimky pro všechny a všude, tedy i při vchodu do budovy, v níž je umístěno hlavní tiskové středisko, studia všech rozhlasových a televizních společností a v neposlední řadě centrální režie, do níž je sveden k finální distribuci televizní a rozhlasový signál ze všech sportovišť.
Jde o budovu historickou, v minulosti se v ní montovaly vozy Fiat. V jejím přízemí se v kteroukoli denní či noční dobu pohybují stovky novinářů, televizních a rozhlasových reportérů a dalších nejrůznějších profesí.
Mají-li hlad či žízeň nebo chuť si něco koupit, mohou vyjet do prvního patra, kde jsou restaurace, bary a obchody. Napočítali byste jich desítky, lidí tisíce. K návštěvě totiž - jako v každém obchodním centru akreditaci nepotřebují.
Platí to i o potenciálních teroristech. Ani se nechce pomyslet, kdyby se některý z nich rozhodl odpálit právě zde bombu. Fakt, že by okamžitě znemožnil všechny televizní a rozhlasové přenosy do celého světa, by byl nejméně důležitý.