Fotbalová globalizace: na MS 2022 budou týmy z Evropy a Jižní Ameriky naposledy ve většině
Američtí fotbalisté před 92 lety vydobyli na mistrovství světa bronz, od té doby mužstva z jiných než tradičních fotbalových kontinentů marně čekají na medaili. Dočká se Asie nebo Afrika?
Letošní mistrovství světa je prvním v historii, na které se žádný tým nekvalifikoval poprvé. Katar si sice odbude premiéru v závěrečném turnaji, účast si však zajistil automaticky jako hostující země. V souladu s tradicí drženou od roku 1990 zápas domácího týmu mistrovství zahájí – v neděli 20. listopadu se Katar utká s Ekvádorem.
Wales se mezi elitu vrátil po 64 letech a Kanada po 36. Alespoň pokud je řeč o mužích: kanadské fotbalistky se za tu dobu podívaly na sedm mistrovství světa a vyhrály olympiádu.
Všechna ostatní mužstva se zúčastnila některého ze tří posledních mistrovství.
Starý versus nový fotbalový svět
Dva tradiční fotbalové kontinenty, Evropa a Jižní Amerika, přišly oproti roku 2018 každý o jednoho zástupce ve finálovém turnaji. Pravidla pro rozdělení míst mezi kontinentální federace sice zůstávají stejná už od roku 2006, Evropa ale tentokrát neměla extra slot pro hostující zemi a Peru vypadlo v mezikontinentální baráži s Austrálií.
Pro srovnání: zatímco letos představují země ze dvou tradičních fotbalových kontinentů těsně nadpoloviční většinu účastníků, před čtyřiceti lety to byly tři čtvrtiny.
1930: První finále mistrovství světa se málem nekonalo. Argentinci odmítli uruguayský míč
Číst článek
A šampionát se bude dále globalizovat: příští mistrovství světa v roce 2026 v Kanadě, Mexiku a USA bude otevřené 48 zemím místo současných 32. Dva tradiční kontinenty se ovšem dočkají nejmenšího přírůstku míst a poprvé v historii budou v menšině.
Právě z Evropy a Jižní Ameriky pocházeli dosud všichni účastníci finálových zápasů. Jedinou bronzovou medaili, která kdy putovala jinam, si hned z prvního mistrovství v roce 1930 odvezli Američané.
Asie byla úspěchu nejblíže v roce 2002, kdy se Jižní Korea umístila na domácím mistrovství čtvrtá. Africké naděje končívají ve čtvrtfinále: Ghana v něm smolně prohrála v roce 2010, výš nedošel ani Senegal v roce 2002 a Kamerun v roce 1990. Austrálie se před šestnácti lety jako jediný oceánský celek podívala alespoň do osmifinále.
Přečtětete si pravidla níže.