Před 80 lety nacisté poprvé použili Cyklon B. Do konce války jím zabili téměř tři miliony lidí
Před 80 lety – 3. září 1941 – zavraždili nacisti v Osvětimi plynem Cyklon B stovky sovětských vojáků a polských vězňů. Bylo to vůbec poprvé, co ho k likvidaci lidí použili. Našli tak nejefektivnější způsob zabíjení pro plnění takzvaného konečného řešení židovské otázky. V plynových komorách vyhlazovacích táborů zahynuly do roku 1945 téměř tři miliony lidí – převážně Židů. Celkově si holokaust vyžádal více než šest milionů židovských obětí.
„Najednou vidíme muže ve štráfkovaných uniformách, ti na nás křičí: ,Vidíte ty komíny s kouřem a plameny? Tam vás zaplynujou a spálej,‘“ vzpomínal na svůj příjezd do Osvětimi pro projekt Paměť národa Petr Rössler. Spolu s bratrem selekcí prošli na stranu pro práceschopné.
Před 80 lety nacisté poprvé použili Cyklon B. Více si poslechněte v reportáži Lucie Korcové
Rodiče a sestra Dagmar Lieblové takové štěstí neměli. Do plynových komor šli hned po příjezdu do tábora: „Komíny jsme viděli, krematorium nebylo moc daleko. Takže jsme se postupně dozvídali, že jsou tam snad takhle lidi zabíjeni. A i potom tomu někteří lidé nechtěli věřit.“
S pokusy s jedovatým plynem jako prostředkem pro vraždění začal nacistický režim už na podzim 1939. Prvními oběťmi přísně tajného programu s názvem T4 byli pacienti psychiatrických klinik a mentálně postižení.
Agenty Mosadu přivedl na stopu Eichmanna německý bojovník proti nacismu. Pracoval s ním v továrně
Číst článek
„Nejednalo se ovšem o Cyklon B, ale o oxid uhelnatý, který byl uměle vyráběn firmou IG Farben a v tlakových lahvích převážen do šesti vybraných psychiatrických klinik v Německu a Rakousku – tedy tehdy už v třetí říši,“ připomíná pro Radiožurnál historik z Historického ústav Akademie věd Vojtěch Kyncl.
Po přepadení Sovětského svazu v létě 1941 začali nacisté s uskutečňováním svého plánu na přestavbu celé východní Evropy. Celkem počítali s likvidací přibližně 50 milionů Židů a Slovanů.
„Takže od podzimu 1941 hledaly nacistické špičky formy bezkontaktního vraždění, které by umožňovalo zabít najednou velké množství lidí s co nejmenším počtem personálního obsazení. Proto přišli s nápadem využití Cyklonu B,“ popisuje Kyncl.
Látka k hubení hmyzu
Plyn vyráběly tři továrny firmy IG Farben – v Německu, Francii a protektorátu Čechy a Morava. Před válkou se používal jako účinná látka k hubení hmyzu. Za druhé světové války dováželi nacisti bedny se smrtícím plynem do koncentračních táborů, kde plyn používali k vraždění lidí.
Autobiografie 99leté přeživší romského holokastu vychází v českém překladu. I s unikátní rozhovorem
Číst článek
„Například v Mauthausenu byly nalezeny plechovky ještě s českým popiskem z protektorátní výroby,“ dodává historik.
První zprávy o vraždění civilistů za použití Cyklonu B přinesl britský deník Daily Mail v roce 1942. Informace se přes vysílání BBC rozšířila i do protektorátu.
„Ve své době si nikdo neuměl představit nic takového, jako je vraždění lidí v nástavbách vozů, kam je vyveden výfukový plyn, anebo dokonce plynové komory. Bylo to natolik neuvěřitelné, že tyto informace nechtěl nikdo brát jako stoprocentní,“ vysvětluje Kyncl.
Chaos a dezerce. Sloužili v Rudé armádě, během ústupu na východní frontě padli do německého zajetí
Číst článek
„Svět o Osvětimi věděl. Dva slovenští vězňové utekli z Osvětimi a přesně popsali, že je to továrna na smrt. Nestalo se nic,“ vzpomínala pro Paměť národa Erika Bezdíčková. V říjnu 1944 byla s matkou a otcem deportována do Osvětimi. Rodiče naposledy viděla na osvětimské rampě.
„Svět tomu nechtěl uvěřit. I četné zprávy o ukrutnostech v koncentračních táborech, o utrpení Židů – braly se na vědomí, ale lidská obraznost byla příliš slabá, aby si je uvědomila jako strašnou skutečnost,“ popisovalo vysílání tehdejšího Československého rozhlasu.
Existenci plynových komor a krematorií potvrdili až západní spojenci a Sověti při osvobozování vyhlazovacích táborů.